Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про визнання протиправною та скасування Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

06.11.2019 р.

Справа N 640/9780/19

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - Бєлової Л. В., суддів: Безименної Н. В., Кучми А. Ю., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2019 року (Ухвала N 640/9780/19) у справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа: Акціонерне товариство "Одесаобленерго", про визнання протиправною та скасування постанови, встановив:

У червні 2019 року позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1, звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, у якому просив:

- визнати протиправною Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджену постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562, із змінами, внесеними згідно з постановами Національної комісії регулювання електроенергетики N 154 від 08.02.2007, N 1384 від 18.12.2008, N 1338 від 14.10.2010 та нечинною:

для споживачів електричної енергії юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - з моменту втрати чинності 11 червня 2018 року Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28;

для побутових споживачів електричної енергії - з моменту втрати чинності 26 червня 2018 року Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2019 року (Ухвала N 640/9780/19) адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за участю третьої особи - Акціонерного товариства "Одесаобленерго", про визнання протиправною та скасування постанови залишено без розгляду.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, позивачем подано апеляційну скаргу, у якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу до суду першої інстанції для подальшого розгляду. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що судом першої інстанції неповно досліджено обставини справи та порушено норми процесуального права. Зокрема, апелянт наголошує на тому, що оскаржувана Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією є нормативно-правовим актом, який може бути оскаржено протягом всього строку його чинності.

24 жовтня 2019 року до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому відповідач повністю підтримує ухвалу суду першої інстанції.

У тексті відзиву відповідач вказує про бажання здійснювати розгляд справи за участі сторін.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України ( N 2747-IV) визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, не вбачає підстав для проведення розгляду апеляційної скарги за участю сторін у відкритому судовому засіданні.

Відповідно до ст. 311 КАС України ( N 2747-IV) справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 27.02.2012 між акціонерним товариством "Одесаобленерго" та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 укладено договір про постачання електричної енергії N 381. Об'єктом електропостачання визначено базу відпочинку "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою: АДРЕСА_3 Тобто, позивач є споживачем електричної енергії та взаємовідносини з постачальником врегульовані зазначеним договором, а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 14.03.2018 N 312 (Постанова N 312).

Як зазначено позивачем, 04.07.2018 представниками відповідача здійснено перевірку електрообладнання на базі відпочинку "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою: АДРЕСА_3, за результатами якої складено акт про порушення N 8005811 від 04.07.2018, яким зафіксовані порушення пп. 5 п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 14.03.2018 N 312 (Постанова N 312) (далі - ПРРЕЕ).

В подальшому, на підставі акта про порушення N 8005811 від 04.07.2018 прийнято рішення про нарахування позивачу вартості не облікованої спожитої електричної енергії на загальну суму 714489,92 грн. та оформлено протоколом N 3 від 12.07.2018.

Обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ (Постанова N 312), розраховано АТ "Одесаобленерго" на підставі положень Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562.

Позивачем у даній справі оскаржується Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджена постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562, із змінами, внесеними згідно з постановами Національної комісії регулювання електроенергетики N 154 від 08.02.2007, N 1384 від 18.12.2008, N 1338 від 14.10.2010.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2019 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

27 червня 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про необхідність залишення без розгляду адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Суд першої інстанції вищевказану заяву відповідача задовольнив та залишив адміністративній позов у даній справі без розгляду, з огляду на те, що позивачем пропущено загальний шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України у Рішенні від 14 грудня 2011 року N 19-рп/2011 (Рішення N 19-рп/2011) підкреслив значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

У цьому ж Рішенні (Рішення N 19-рп/2011) Конституційний Суд України зазначав, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства ( N 2747-IV) (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України ( N 2747-IV), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом ( N 2747-IV), звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Для оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень закон передбачає особливий порядок адміністративного провадження, який встановлений статтею 264 КАС України ( N 2747-IV).

Відповідно змісту частини першої цієї статті ( N 2747-IV) такий порядок поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 264 КАС України ( N 2747-IV) встановлено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Відповідно до частини третьої статті 264 КАС України ( N 2747-IV) нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом усього строку їх чинності.

З системного аналізу вищевказаних положень слідує, що оскарженню підлягають чинні нормативно-правові акти, а звідси - не підлягають оскарженню нормативно-правові акти, які втратили чинність.

Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, як суб'єкт правовідносин, сфера дії яких врегульована, в тому числі, оскаржуваною Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562, зі змінами.

У цій справі суд першої інстанції залишив адміністративний позов без розгляду з огляду на те, що учасник справи звернувся до суду за захистом порушеного права у червні 2019 року, тоді як про існування та застосування до нього положень Методики при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, позивач дізнався або повинен був дізнатися з моменту проведення стосовно нього перевірки та складання протоколу, а саме з липня 2018 року. Тобто, звернення до суду відбулося поза межами встановленого ст. 122 КАС України ( N 2747-IV) шестимісячного строку.

Відповідно до частини першої ( N 2747-IV), абзацу першого частини другої статті 122 КАС ( N 2747-IV) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом ( N 2747-IV) або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Як стверджує позивач, порушення його прав полягало в тому, що обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ (Постанова N 312), розраховано АТ "Одесаобленерго" на підставі положень Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 N 562 (далі - Методика). В свою чергу, Методика визначає порядок дій не у випадку порушення діючих ПРРЕЕ, а у випадку порушення Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ) та Правил користування електричною енергією для населення (ПКЕЕН), які вже втратили чинність.

Позивач вважає, що Методика мала б втратити чинність саме з моменту втрати чинності ПКЕЕ та ПКЕЕН, а тому застосування вказаної Методики до правовідносин за його участю порушує права та законні інтереси.

Приписи цього акта почали діяти з 2006 року і тривали станом на час звернення до адміністративного суду з даним позовом, а отже продовжували діяти на час ухвалення оскарженого рішення.

Дія нормативно-правового акту, зокрема оскарженого в частині Методики, мала вплив на права та обов'язки осіб, на яких поширювалася його дія, як на дату набрання чинності актом, так і упродовж перспективної дії цього документа.

Суб'єкт правовідносин, до якого буде застосований чи застосується цей акт, якщо вважатиме, що цей нормативний документ порушує або порушуватиме його права чи інтереси, за наявності відповідного обґрунтування, може оскаржити нормативно-правовий акт як відразу після часу набрання ним чинності, так і будь-коли й тоді, коли нормативно-правовий акт чинний і продовжує регулювати певні відносини, внаслідок яких, з погляду суб'єкта правовідносин, відбувається порушення його прав та/чи законних інтересів.

З вищевикладеного слідує, що у разі, коли суб'єкт правовідносин оскаржує нормативно-правовий акт по спливу певного проміжку часу від дати набрання ним чинності, але який є чинним, діючим і обов'язковий до застосування на час звернення суб'єкта правовідносин до адміністративного суду із позовною заявою, то звернення до суду такого суб'єкта не повинно розцінюватися як здійснене з порушенням порядку та строків, передбачених статтею 122 КАС України ( N 2747-IV), оскільки вимога про порушення права негативною триваючою дією чинного нормативного-правового акта, яка для суб'єкта правовідносин є реальною, актуальною, об'єктивно обґрунтованою і шкідливою хоча б на етапі звернення до суду про його оскарження, не може визнаватись такою, що подана з пропуском строків звернення за захистом порушеного права.

Аналогічна позиція була неодноразово викладена Верховним Судом у постанові від 18 липня 2019 року у справі N 826/16725/17 (Постанова N 826/16725/17, К/9901/66655/18), у постанові від 02 жовтня 2019 року у справі N 160/7524/18.

Обґрунтованість вимог позивача про застосування ретроспективного підходу і визнання нормативно-правового акту нечинним з певного часу або події (в даному випадку, з моменту втрати чинності ПКЕЕ та ПКЕЕН), є питанням, яке має досліджуватися в рамках розгляду позову по суті.

Відтак, за відповідного правового регулювання та наявних фактичних обставин, колегія суддів дійшла висновку про порушення судом першої інстанції норм процесуального права при прийнятті ухвали.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для залишення без розгляду позовних вимог Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа: Акціонерне товариство "Одесаобленерго", про визнання протиправною та скасування постанови.

Згідно з положеннями ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 320 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Заслухавши доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала суду першої інстанції - скасуванню, а справа - направленню для продовження розгляду до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Керуючись ст. 243 ( N 2747-IV), 315 ( N 2747-IV), 320 ( N 2747-IV), 322 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), апеляційний суд постановив:

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2019 року (Ухвала N 640/9780/19) - задовольнити.

Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2019 року (Ухвала N 640/9780/19) - скасувати та направити справу до Окружного адміністративного суду міста Києва для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 06.11.2019.

 

Головуючий, суддя

Л. В. Бєлова

Судді:

Н. В. Безименна

 

А. Ю. Кучма




 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали