Додаткова копія: Про Заяву Верховної Ради України у зв'язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до закону про Інститут національної пам'яті - Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів

ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про Заяву Верховної Ради України у зв'язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до закону про Інститут національної пам'яті - Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів

Верховна Рада України постановляє:

1. Схвалити Заяву Верховної Ради України у зв'язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до закону про Інститут національної пам'яті - Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів (додається).

2. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

 

Голова Верховної Ради
України

А. ПАРУБІЙ

м. Київ
6 лютого 2018 року
N 2274-VIII

 

 

ЗАЯВА
Верховної Ради України у зв'язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до закону про Інститут національної пам'яті - Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів

Верховна Ради України з розчаруванням і глибокою стурбованістю сприйняла рішення Сейму від 26 січня та Сенату Республіки Польща від 1 лютого 2018 року щодо ухвалення змін до закону про Інститут національної пам'яті - Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів, якими запроваджується кримінальна відповідальність за заперечення так званих "злочинів українських націоналістів" і дається упереджене та антиісторичне визначення цього поняття, що відкриває шлях до маніпуляцій і посилення антиукраїнських тенденцій у польському суспільстві.

Відвертий діалог, вільний обмін думками та академічна свобода опинилися під загрозою кримінального переслідування, що є несумісним із демократичними цінностями.

Верховна Рада України категорично не сприймає та відкидає політику подвійних стандартів, нав'язування ідей колективної відповідальності українського народу, а також спроби польської сторони прирівняти дії борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів XX століття - нацистського та комуністичного.

Ухвалені законодавчі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща, а також принципам, які були погоджені сторонами, зокрема, у Декларації пам'яті і солідарності Верховної Ради України та Сейму Республіки Польща від 20 жовтня 2016 року (Декларація N 1704-VIII). Саме в цій Декларації Верховна Рада України і Сейм Республіки Польща відзначили боротьбу українських і польських національних сил антикомуністичного руху опору, які створили моральну основу для відновлення незалежності наших держав. Верховна Рада України і Сейм Республіки Польща також погодилися з необхідністю активізації неупереджених історичних досліджень та "стримування сил, які ведуть до суперечок у наших державах".

Ми повинні пам'ятати і передавати прийдешнім поколінням правду про дійсні, а не вирвані із загального контексту причини, які призвели до кровопролиття між нашими народами в роки Другої світової війни та в інші періоди нашої історії та мали трагічні наслідки для наших народів. Незаперечним є те, що і в минулому, і сьогодні розпалювання конфліктів між українським і польським народами слугує інтересам спільних ворогів нашої державності і суверенітету, якими були нацистський і комуністичний режими, а сьогодні - російський агресор і окупант. Найбільшу тривогу викликають наслідки таких дій для європейської єдності і зміцнення фронту протидії російській агресії.

Занепокоєння викликає і той факт, що розгортання антиукраїнських настроїв та створення атмосфери тиску і залякування можуть негативно позначитися на дотриманні прав і свобод майже мільйона українців, які на сьогодні є трудовими мігрантами в Польщі і таким чином сприяють її економічному розвитку. Це питання має виняткове значення і є предметом прискіпливої уваги Верховної Ради України. Нас також турбують демонстративні та системні акції знищення українських пам'ятників на території Польщі, напади на учасників релігійних урочистостей, членів української громади Польщі, заборони проведення культурних заходів та шовіністична риторика.

Лише об'єктивна, зважена і неупереджена оцінка всіх історичних подій, спільне пізнання фактів історії, застосування щодо всіх принципу персональної, а не колективної відповідальності за злочини проти людяності та воєнні злочини, які мали місце упродовж першої половини XX століття, належна повага і рівна турбота про вшанування пам'яті усіх жертв на території обох наших держав та щире християнське прощення, до якого закликав Святий Іван Павло II, дозволять нам уникнути взаємних помилок минулого та будувати міцне і надійне стратегічне партнерство між Україною та Республікою Польща, що є запорукою миру і безпеки в цілій Європі та світі.

Верховна Рада України солідарна з міжнародною спільнотою у питаннях недопущення заперечення злочину Голокосту.

Верховна Рада України закликає польську сторону до відкритості та конструктивності у подальшому розвитку двосторонніх відносин.

Український парламент закликає Президента Республіки Польща скористатися своїми конституційними повноваженнями та спільно з Сеймом і Сенатом Республіки Польща повернути в українсько-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість.
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали