НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.09.2011 р. N 11-219/3984-10558

Генеральний департамент з регулювання грошового обігу

Банкам та їх філіям
Територіальним управлінням Національного банку України

Про застосування окремих норм Інструкції

Національний банк України на численні запити банків щодо порядку погашення клієнтами кредитів в іноземній валюті через поточні рахунки повідомляє наступне.

Згідно із статтею 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом і банком. Банкам забороняється вимагати від клієнта придбання будь-яких товарів чи послуг від банку або від спорідненої чи пов'язаної особи банку як обов'язкову умову надання банківських послуг.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Законодавством України не передбачено обов'язку клієнта банку при укладенні кредитного договору укладати договір про відкриття поточного рахунку.

Таким чином, норма пункту 2.6 глави 2 розділу IV Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 N 174 (Постанова N 174) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 за N 790/19528 (далі - Інструкція), стосується лише тих випадків, коли між банком та позичальником, крім кредитного договору було укладено договір про відкриття поточного рахунку, і договором передбачено погашення заборгованості із використанням поточного рахунку.

Стосовно питання поширення положень Інструкції (Постанова N 174) на правовідносини, які виникли до набрання нею чинності, повідомляємо, що згідно із статтею 56 Закону України "Про Національний банк України" нормативно-правові акти Національного банку не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони згідно із законом пом'якшують або скасовують відповідальність.

 

Заступник Голови

В. Л. Кротюк

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали