Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про затвердження Аналізів остаточних фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 8 серпня 2019 року N 1859

Київ

Про затвердження Аналізів остаточних фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року

Відповідно до частини сьомої статті 49 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) та Порядку проведення аналізу фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів політичних партій, кандидати в народні депутати України від яких зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, та кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погодженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652, враховуючи лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 6 серпня 2019 року N 50-17/61628/19, керуючись статтями 11 - 13, пунктом 5 статті 19, частиною п'ятою статті 23 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Затвердити такі, що додаються:

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СИЛА І ЧЕСТЬ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної Партії "ПАТРІОТ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "Сила Людей";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ЗЕЛЕНИХ УКРАЇНИ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ФАКЕЛ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "Об'єднання "САМОПОМІЧ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "Європейська Солідарність";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "УКРАЇНСЬКА СТРАТЕГІЯ ГРОЙСМАНА";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "Громадянська позиція";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СИЛА ПРАВА";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної Партії "ГОЛОС";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НЕЗАЛЕЖНІСТЬ";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Аграрної партії України;

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Свобода";

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі".

2. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

 

Голова
Центральної виборчої комісії

Т. СЛІПАЧУК

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

__________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 25 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "ПУМБ"

334851

2641917

25.06.2019

Гусак Володимир Георгійович

Поточний

АТ "ПУМБ"

334851

2641018

25.06.2019

Муравйова Юлія Дмитрівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 25 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "ПУМБ".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Гусака В. Г., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Муравйову Ю. В., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

90616918,19

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

90616918,19

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

5669611,77

6,26

1200

Використання засобів масової інформації

71578114,87

79,06

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

12749455,94

14,08

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

535855,61

0,6

Усього використано коштів

90533038,19

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 91 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 80 %, тобто 71,6 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,6 %, тобто 535,9 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 29 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "ПУМБ".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

__________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 26 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СИЛА І ЧЕСТЬ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "Укрексімбанк"

322313

26416010000001

26.06.2019

Яворська Наталія Миколаївна

Поточний

АТ "Укрексімбанк"

322313

26416020000002

26.06.2019

Яворська Наталія Миколаївна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СИЛА І ЧЕСТЬ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 26 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "Укрексімбанк".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Яворську Н. М., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Яворську Н. М., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

26731000,00

98,94

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

287140,00

1,06

Усього розмір виборчого фонду

27018140,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків фізичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

38700,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

38700,00

Протягом звітного періоду повернуто особам, які здійснили добровільні внески до виборчого фонду Партії, 38700 гривень.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

3100,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

3100,00

Протягом звітного періоду до Державного бюджету України перераховано 3100 грн внесків осіб, від яких відмовився розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

2824218,84

10,48

1200

Використання засобів масової інформації

22347013,98

82,91

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

1763585,11

6,54

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

18015,00

0,07

Усього використано коштів

26952832,93

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 27 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 83 %, тобто 22,3 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,07 %, тобто 18,0 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 30 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "Укрексімбанк".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 26 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "БАТЬКІВЩИНА"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку,
в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "МЕГАБАНК"

351629

26418262

26.06.2019

Крулько Іван Іванович, Захарченко Олексій Анатолійович

Поточний

АТ "МЕГАБАНК"

351629

26412202

27.06.2019

Бакум Віталій Богданович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 26 та 27 червня 2019 року відповідно відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "МЕГАБАНК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядниками накопичувального рахунку виборчого фонду Крулька І. І. та Захарченка О. А., які є кандидатами в народні депутати України, включеними до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Бакума В. Б., який на момент відкриття поточного рахунку виборчого фонду Партії зареєстрований уповноваженою особою Партії в одномандатному виборчому окрузі N 223 (постанова Комісії від 26 червня 2019 року N 1335 (Постанова N 1335)).

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

87214297,80

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

87214297,80

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

2729029,92

3,13

1200

Використання засобів масової інформації

75284459,75

86,32

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

8537294,68

9,79

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

663513,45

0,76

Усього використано коштів

87214297,80

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано більше ніж 87 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 86,32 %, тобто 75,3 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації.

Найменшу питому вагу - 0,76 %, тобто 663,5 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 26 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "МЕГАБАНК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

___________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 2 до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАТРІОТ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "Укрексімбанк"

322313

26414010000003

02.07.2019

Качуляк Лілія Григорівна

Поточний

АТ "Укрексімбанк"

322313

26414020000004

02.07.2019

Качуляк Лілія Григорівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична Партія "ПАТРІОТ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 2 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "Укрексімбанк".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Качуляк Л. Г., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Качуляк Л. Г., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

8943,00

4,26

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

201000,00

95,74

Усього розмір виборчого фонду

209943,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

156654,95

74,62

1200

Використання засобів масової інформації

41164,16

19,61

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

0,00

0

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

12123,89

5,77

Усього використано коштів

209943,00

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 210 тис. грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 74,62 %, тобто 156,65 тис. грн, становлять витрати на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

При цьому оплата інших послуг, пов'язаних з проведенням передвиборної агітації не здійснювалася.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 29 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "Укрексімбанк".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

__________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 19 до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СИЛА ЛЮДЕЙ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

ФІЛІЯ "КИЇВСІТІ" АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

380775

26412056100477

19.07.2019

Кутнівська Ірина Володимирівна

Поточний

ФІЛІЯ "КИЇВСІТІ" АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

380775

26410056100167

19.07.2019

Кутнівська Ірина Володимирівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "Сила Людей" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду з порушенням терміну, встановленого Законом (Закон N 4061-VI).

Центральна виборча комісія оголосила попередження Політичній партії "Сила Людей" за порушення терміну відкриття рахунків виборчого фонду (постанова Комісії від 18 липня 2019 року N 1744 (Постанова N 1744)).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 19 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в ФІЛІЇ "КИЇВСІТІ" АТ КБ "ПРИВАТБАНК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Кутнівську І. В., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Кутнівську І. В., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

0,00

0,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

0,00

0,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано не було.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

0,00

0,00

1200

Використання засобів масової інформації

0,00

0,00

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

0,00

0,00

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

0,00

0,00

Усього використано коштів

0,00

0,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації кошти не використовувалися

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 26 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від ФІЛІЇ "КИЇВСІТІ" АТ КБ "ПРИВАТБАНК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Партія відкрила рахунки свого виборчого фонду з порушенням терміну, встановленого Законом (Закон N 4061-VI). У зв'язку з цим Центральна виборча комісія оголосила попередження Партії за порушення терміну відкриття рахунків виборчого фонду.

Формування виборчого фонду Партії та використання його коштів протягом звітного періоду не здійснювалося.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

__________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 21 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

ПАТ "Банк "Кліринговий дім"

300647

26413011207800

21.06.2019

Швець Ірина Миколаївна

Поточний

ПАТ "Банк "Кліринговий дім"

300647

26414021207800

21.06.2019

Грицаєнко Вікторія Петрівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 21 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в ПАТ "Банк "Кліринговий дім".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Швець І. М., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Грицаєнко В. П., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

65566650,29

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

65566650,29

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок власних коштів Партії.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

3594754,00

5,96

1200

Використання засобів масової інформації

49288114,20

81,73

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

7001793,20

11,61

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

424720,00

0,7

Усього використано коштів

60309381,40

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 60,31 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 82 %, тобто 49,3 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,7 %, тобто 424,72 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від ПАТ "Банк "Кліринговий дім".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

___________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 2 до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ЗЕЛЕНИХ УКРАЇНИ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АБ "УКРГАЗБАНК"

320478

26418000000003

02.07.2019

Смірнов Антон Миколайович

Поточний

АБ "УКРГАЗБАНК"

320478

26417000000004

02.07.2019

Смірнов Антон Миколайович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ПАРТІЯ ЗЕЛЕНИХ УКРАЇНИ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 2 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АБ "УКРГАЗБАНК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Смірнова А. М., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Смірнова А. М., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

37236,40

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

37236,40

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок власних коштів Партії.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

0,00

0

1200

Використання засобів масової інформації

0,00

0

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

37236,40

100

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

0,00

0

Усього використано коштів

37236,40

100

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду кошти виборчого фонду Партії використано на оплату інших послуг, пов'язаних з проведенням передвиборної агітації.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 30 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АБ "УКРГАЗБАНК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 24 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ФАКЕЛ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ"

320371

264192163900

24.06.2019

Маринкевич Інна Михайлівна

Поточний

ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ"

320371

264162163901

26.06.2019

Різник Маргарита Василівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ФАКЕЛ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 24 та 26 червня 2019 року відповідно відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Маринкевич І. М., яка на момент відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду зареєстрована Комісією уповноваженою особою Партії в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 23 червня 2019 року N 1185 (Постанова N 1185)).

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Різник М. В., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

750295,62

30,14

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

1739200,00

69,86

Усього розмір виборчого фонду

2489495,62

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків фізичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

399642,00

16,05

1200

Використання засобів масової інформації

921282,62

37,01

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

1131835,00

45,46

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

36736,00

1,48

Усього використано коштів

2489495,62

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 2,5 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 45,5 %, тобто 1,1 млн грн, становлять витрати на інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації. Найменшу питому вагу - 1,48 %, тобто 36,7 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 24 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ОБ'ЄДНАННЯ "САМОПОМІЧ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АБ "УКРГАЗБАНК"

320478

26410000000001

24.06.2019

Лаврик Олег Васильович

Поточний

АБ "УКРГАЗБАНК"

320478

26419000000002

24.06.2019

Лаврик Олег Васильович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "Об'єднання "САМОПОМІЧ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 24 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АБ "УКРГАЗБАНК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Лаврика О. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Лаврика О. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

28695834,00

99,95

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

13000,00

0,05

Усього розмір виборчого фонду

28708834,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків фізичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

1104655,34

3,85

1200

Використання засобів масової інформації

16014602,11

55,78

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

8632911,56

30,07

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

2956664,99

10,3

Усього використано коштів

28708834,00

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 28,71 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 55,8 %, тобто 16,01 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 3,85 %, тобто 1,1 млн грн, становлять витрати на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АБ "УКРГАЗБАНК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 25 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "МІБ"

380582

26416030316815

25.06.2019

Южаніна Ніна Петрівна

Поточний

АТ "МІБ"

380582

26417040316815

25.06.2019

Южаніна Ніна Петрівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "Європейська Солідарність" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 25 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "МІБ".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Южаніну Н. П., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Южаніну Н. П., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

99494126,81

0,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

99494126,81

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

5895886,56

5,93

1200

Використання засобів масової інформації

64823378,95

65,15

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

19519883,88

19,62

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

9254977,42

9,3

Усього використано коштів

99494126,81

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 99,5 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 65,15 %, тобто 64,8 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 5,93 %, тобто 5,9 млн грн, становлять витрати на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 26 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "МІБ".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 24 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "УКРАЇНСЬКА СТРАТЕГІЯ ГРОЙСМАНА"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

Філія - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"

322669

26417300704625

24.06.2019

Золотарьов Євген Володимирович

Поточний

Філія - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк"

322669

26416301704625

24.06.2019

Соколик Олег Віталійович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "УКРАЇНСЬКА СТРАТЕГІЯ ГРОЙСМАНА" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 24 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в філії - Головне управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Золотарьова Є. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Соколика О. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

66683400,00

73,31

3

Добровільні внески юридичних осіб

7250000,00

7,97

4

Добровільні внески фізичних осіб

17028072,00

18,72

Усього розмір виборчого фонду

90961472,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків юридичних і фізичних осіб.

За інформацією, отриманою від Національного агентства з питань запобігання корупції (лист від 6 серпня 2019 року N 50-17/61628/19), Національним агентством виявлено порушення вимог законодавства стосовно додержання встановлених законом обмежень щодо фінансування передвиборної агітації Партії, а саме: порушення частини третьої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) - здійснення добровільного внеску до виборчого фонду особами, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій (пункт 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні" - фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг), на загальну суму 1416800,00 грн (листи Державної фіскальної служби України від 15 липня 2019 року N 13745/5/99-99-17-02-16; від 22 липня 2019 року N 14403/5/99-99-17-02-16).

Зазначене є підставою для складання протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 21215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з частиною сьомою статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права здійснювати такий внесок, протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду, перераховує такий добровільний внесок до державного бюджету.

Про надання внесків особами, які відповідно до Закону (Закон N 4061-VI) не мали права здійснювати такі внески, та перерахування внесків, які були надані на користь Партії з порушенням пункту 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні", до Державного бюджету України на загальну суму 1118800,00 грн розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії Золотарьов Євген Володимирович був повідомлений листом від 18 липня 2019 року N 50-18/58005/19.

Також надіслано лист від 31 липня 2019 року N 50-18/60613/19 щодо перерахування до Державного бюджету України внесків, які були надані на користь Партії з порушенням пункту 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні", на загальну суму 298000,00 грн.

Станом на 2 серпня 2019 року інформації щодо виконання розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду вимоги частини сьомої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) в частині перерахування відповідних коштів до Державного бюджету України до Національного агентства не надходило.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

1694000,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

1694000,00

Протягом звітного періоду розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду відмовився від добровільних внесків осіб у розмірі 1694000 грн. Указані внески повернуто відповідним особам.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

6723758,59

7,53

1200

Використання засобів масової інформації

70262704,41

78,73

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

10807037,99

12,11

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

1455200,00

1,63

Усього використано коштів

89248700,99

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 89,3 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 79 %, тобто 70,3 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 1,63 %, тобто 1,5 млн грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 2 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від філії - Головне управління по м. Києву та Київській області АТ "Ощадбанк".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків юридичних і фізичних осіб.

За інформацією, отриманою від Національного агентства з питань запобігання корупції, ним виявлено порушення вимог законодавства стосовно додержання встановлених законом обмежень щодо фінансування передвиборної агітації Партії, а саме: порушення частини третьої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) - здійснення добровільного внеску до виборчого фонду особами, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій (пункт 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні" - фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг), на загальну суму 1416800,00 грн.

Станом на 2 серпня 2019 року інформації щодо виконання розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду вимоги частини сьомої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) в частині перерахування відповідних коштів до Державного бюджету України до Національного агентства не надходило.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

__________остаточний_______
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 24 червня до 19 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "Укрексімбанк"

322313

26417010000000

24.06.2019

Денисюк Олександр Вікторович

Поточний

АТ "Укрексімбанк"

322313

26417020000001

24.06.2019

Денисюк Олександр Вікторович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "Громадянська позиція" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 24 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "Укрексімбанк".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Денисюка О. В., який на момент відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду Партії зареєстрований уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 19 червня 2019 року N 1085 (Постанова N 1085)).

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено з порушенням указаних норм Закону (Закон N 4061-VI) розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Денисюка О. В., який на момент відкриття поточного рахунку виборчого фонду Партії зареєстрований уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 19 червня 2019 року N 1085 (Постанова N 1085)).

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

25678349,18

100

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0

Усього розмір виборчого фонду

25678349,18

100

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

746813,78

2,91

1200

Використання засобів масової інформації

18300771,40

71,27

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

6511264,00

25,36

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

119500,00

0,46

Усього використано коштів

25678349,18

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 26 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 71,27 %, тобто 18,3 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,46 %, тобто 119,5 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 29 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "Укрексімбанк".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

При цьому Партією було призначено з порушенням частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Денисюка О. В., який на момент відкриття поточного рахунку виборчого фонду Партії зареєстрований уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 19 червня 2019 року N 1085 (Постанова N 1085)).

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 10 до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "АКБ "КОНКОРД"

307350

26415000750701

10.07.2019

Василенко Ірина Миколаївна

Поточний

АТ "АКБ "КОНКОРД"

307350

26414000750702

10.07.2019

Василенко Ірина Миколаївна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду з порушенням частини першої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI), а саме: на шістнадцятий день з дати реєстрації Комісією виборчого списку Партії. За поясненням Партії, порушення термінів відкриття рахунків виборчого фонду Партії пов'язане з довготривалим розглядом відповідних документів банками та вимогою банків надати додаткові документи для відкриття рахунків, не передбачені правовими актами із зазначеного питання.

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 10 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "АКБ "КОНКОРД".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

За інформацією, отриманою Центральною виборчою комісією від АТ "АКБ "КОНКОРД", Партією було призначено розпорядниками накопичувального рахунку виборчого фонду Шлапак А. В., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії, та Василенко І. М., яка на момент відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду Партії зареєстрована уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 26 червня 2019 року N 1336 (Постанова N 1336)). Відповідно до наданого 29 липня 2019 року Партією пояснення розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Партії призначено лише Василенко І. М.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

За інформацією, отриманою Центральною виборчою комісією від АТ "АКБ "КОНКОРД", Партією було призначено розпорядниками поточного рахунку виборчого фонду Шлапак А. В., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії, та Василенко І. М., яка на момент відкриття поточного рахунку виборчого фонду Партії зареєстрована уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 26 червня 2019 року N 1336 (Постанова N 1336)). Відповідно до наданого 29 липня 2019 року Партією пояснення розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Партії призначено лише Василенко І. М. Враховуючи зазначене, Партією призначено розпорядника поточного рахунку виборчого фонду з порушенням частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI).

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

0,00

0,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

1112000,00

100,00

Усього розмір виборчого фонду

1112000,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок добровільних внесків фізичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

291788,08

26,25

1200

Використання засобів масової інформації

626948,40

56,4

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

87564,76

7,88

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

105300,00

9,47

Усього використано коштів

1111601,24

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано більше ніж 1,1 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 56,4 %, тобто 626,9 тис. грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 9,47 %, тобто 105,3 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 29 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "АКБ "КОНКОРД".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Партією було призначено з порушенням частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Василенко І. М., яка зареєстрована уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 26 червня 2019 року N 1336 (Постанова N 1336)).

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за добровільних внесків фізичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

________остаточний_______
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 25 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "КБ "ГЛОБУС"

380526

26415001100055

25.06.2019

Галайчук Вадим Сергійович

Поточний

АТ "КБ "ГЛОБУС"

380526

26414002100055

25.06.2019

Короленко Валентина Юріївна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СЛУГА НАРОДУ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 25 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "КБ "ГЛОБУС".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Галайчука В. С., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Короленко В. Ю., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

114652872,82

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

114652872,82

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

906724,60

0,79

1200

Використання засобів масової інформації

96077323,68

83,81

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

17027330,57

14,85

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

628893,57

0,55

Усього використано коштів

114640272,42

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано більше ніж 114,64 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 84 %, тобто 96,1 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,55 %, тобто 628,9 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 26 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "КБ "ГЛОБУС".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 2 до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СИЛА ПРАВА"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "РВС БАНК"

339072

26414032584001

02.07.2019

Куценко Іван Миколайович

Поточний

АТ "РВС БАНК"

339072

26413032584002

02.07.2019

Севериненко Вадим Андрійович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "СИЛА ПРАВА" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 2 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "РВС БАНК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Куценка І. М., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Севериненка А. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

21670,00

3,59

3

Добровільні внески юридичних осіб

550000,00

91,11

4

Добровільні внески фізичних осіб

32000,00

5,30

Усього розмір виборчого фонду

603670,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків фізичних і юридичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

20000,00

3,31

1200

Використання засобів масової інформації

333480,00

55,26

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

0,00

0,00

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

250000,00

41,43

Усього використано коштів

603480,00

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 604 тис. грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 55,26 %, тобто 333,5 тис. грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Витрати на інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації, не здійснювалися.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 31 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "РВС БАНК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних і юридичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний_________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 21 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

Київська регіональна дирекція АТ "Райффайзен Банк Аваль"

322904

264111000003

21.06.2019

Авер'янов Олег В'ячеславович

Поточний

Київська регіональна дирекція АТ "Райффайзен Банк Аваль"

322904

264181000004

21.06.2019

Авер'янов Олег В'ячеславович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ОЛЕГА ЛЯШКА" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 21 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в Київській регіональній дирекції АТ "Райффайзен Банк Аваль".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Авер'янова О. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Авер'янова О. В., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

111795535,64

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

111795535,64

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

1571732,95

1,4

1200

Використання засобів масової інформації

106867584,91

95,6

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

3319092,94

2,97

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

27916,24

0,03

Усього використано коштів

111786327,04

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 111,8 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 96 %, тобто 106,9 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,03 %, тобто 27,9 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 31 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від Київської регіональної дирекції АТ "Райффайзен Банк Аваль".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 26 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "БАНК АЛЬЯНС"

300119

26419036913001

26.06.2019

Зіневич Павло Олексійович

Поточний

АТ "БАНК АЛЬЯНС"

300119

26418036913002

26.06.2019

Погрібна Тетяна Олександрівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 26 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "БАНК АЛЬЯНС".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Зіневича П. О., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Погрібну Т. О., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

550000,00

13,06

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

3660029,50

86,94

Усього розмір виборчого фонду

4210029,50

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків фізичних осіб.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

815124,95

19,36

1200

Використання засобів масової інформації

201139,77

4,78

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

53800,00

1,28

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

3139964,78

74,58

Усього використано коштів

4210029,50

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано понад 4,2 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 75 %, тобто 3,14 млн грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію. Найменшу питому вагу - 1,28 %, тобто 53,8 тис. грн, становлять витрати на інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "БАНК АЛЬЯНС".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 21 червня до 31 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ГОЛОС"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

Київська регіональна дирекція АТ "Райффайзен Банк Аваль"

322904

264171000001

21.06.2019

Юрчишин Ярослав Романович

Поточний

Київська регіональна дирекція АТ "Райффайзен Банк Аваль"

322904

264141000002

21.06.2019

Юрчишин Ярослав Романович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична Партія "ГОЛОС" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 21 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в Київській регіональній дирекції АТ "Райффайзен Банк Аваль".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Юрчишина Я. Р., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Юрчишина Я. Р., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

105689000,00

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

105689000,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

5454883,18

5,16

1200

Використання засобів масової інформації

79996273,80

75,71

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

13507731,02

12,78

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

6710672,00

6,35

Усього використано коштів

105669560,00

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 105,67 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 76 %, тобто 79,99 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 5,16 %, тобто 5,5 млн грн, становлять витрати на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний за п'ять днів до дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування (на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року - за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до 24 липня 2019 року включно) (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від Київської регіональної дирекції АТ "Райффайзен Банк Аваль".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 25 червня до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НЕЗАЛЕЖНІСТЬ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

АТ "ПУМБ"

334851

2641920

25.06.2019

Дубенко Олександр Іванович

Поточний

АТ "ПУМБ"

334851

2641119

25.06.2019

Малуєва Ольга Олександрівна

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "НЕЗАЛЕЖНІСТЬ" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 25 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в АТ "ПУМБ".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Дубенка О. І., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Малуєву О. О., яка є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

2320000,00

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

2320000,00

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

163767,20

7,2

1200

Використання засобів масової інформації

1609824,00

70,77

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

501265,00

22,03

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

0,00

0

Усього використано коштів

2274856,20

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано понад 2,27 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 71 %, тобто 1,61 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Кошти на інші витрати на передвиборну агітацію не використовувалися.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від АТ "ПУМБ".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 5 липня до 1 серпня 2019 року

АГРАРНОЇ ПАРТІЇ УКРАЇНИ

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

ПАТ "БАНК ВОСТОК"

307123

26417010690313

05.07.2019

Кульгава Наталія Сергіївна

Поточний

ПАТ "БАНК ВОСТОК"

307123

26418020690313

05.07.2019

Ємчук Олександр Миколайович

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Аграрна партія України (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 5 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в ПАТ "БАНК ВОСТОК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Кульгаву Н. С., яка на момент відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду Партії зареєстрована уповноваженою особою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (постанова Комісії від 26 червня 2019 року N 1337 (Постанова N 1337)).

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партія призначила розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Ємчука О. М., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

92961,96

0,44

3

Добровільні внески юридичних осіб

8653200,00

40,88

4

Добровільні внески фізичних осіб

12419295,00

58,68

Усього розмір виборчого фонду

21165456,96

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних і юридичних осіб.

За інформацією, отриманою від Національного агентства з питань запобігання корупції (лист від 6 серпня 2019 року N 50-17/61628/19), Національним агентством виявлено порушення вимог законодавства стосовно додержання встановлених законом обмежень щодо фінансування передвиборної агітації Партії, а саме: порушення частини третьої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) - здійснення добровільного внеску до виборчого фонду особами, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій (пункт 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні" - фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг), на загальну суму 98000,00 грн (лист Державної фіскальної служби України від 22 липня 2019 року N 14393/5/99-99-17-02-16).

Зазначене є підставою для складання протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 21215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з частиною сьомою статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права здійснювати такий внесок, протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду, перераховує такий добровільний внесок до державного бюджету.

Про надання внесків особами, які відповідно до Закону (Закон N 4061-VI) не мали права здійснювати такі внески, та щодо перерахування внесків, які були надані на користь Партії з порушенням пункту 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні", до Державного бюджету України на загальну суму 98000,00 грн розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії Кульгава Наталія Сергіївна була повідомлена листом від 26 липня 2019 року N 50-18/59597/19.

Указану суму (98000 грн) перераховано розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Партії до Державного бюджету України (код статті 3110 "Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески").

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

98000,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

98000,00

Протягом звітного періоду до Державного бюджету України перераховано 98 тис. грн.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

2225783,00

10,56

1200

Використання засобів масової інформації

11095296,22

52,67

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

2453877,74

11,65

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

5292500,00

25,12

Усього використано коштів

21067456,96

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 21,1 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 52,7 %, тобто 11,1 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 10,56 %, тобто 2,2 млн грн становлять витрати на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 2 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від ПАТ "БАНК ВОСТОК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних і юридичних осіб.

За інформацією, отриманою від Національного агентства з питань запобігання корупції, ним виявлено порушення вимог законодавства стосовно додержання встановлених законом обмежень щодо фінансування передвиборної агітації Партії, а саме: порушення частини третьої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) - здійснення добровільного внеску до виборчого фонду особами, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій (пункт 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні" - фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг), на загальну суму 98000,00 грн.

Указану суму (98000,00 грн) перераховано розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Партії до Державного бюджету України.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний_______
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 24 червня до 19 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "СВОБОДА"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ"

320371

264121804900

24.06.2019

Артюх Юрій Петрович (К)

Поточний

ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ"

320371

264191804901

24.06.2019

Артюх Юрій Петрович (К)

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Свобода" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 24 червня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Артюха Ю. П., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Артюха Ю. П., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

24083252,68

100,00

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

0,00

0,00

Усього розмір виборчого фонду

24083252,68

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

0,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

0,00

Протягом звітного періоду повернення добровільних внесків особам не здійснювалося.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

282931,00

1,17

1200

Використання засобів масової інформації

18157305,68

75,39

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

5463716,00

22,7

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

179300,00

0,74

Усього використано коштів

24083252,68

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 24,1 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - майже 75,4 %, тобто 18,16 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,74 %, тобто 179,3 тис. грн, становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 31 липня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від ПАТ "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Центральної виборчої комісії
08 серпня 2019 року N 1859

АНАЛІЗ
фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії

_________остаточний________
(вид звіту: проміжний, остаточний)

за період з 4 до 24 липня 2019 року

ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "РУХ НОВИХ СИЛ МИХАЙЛА СААКАШВІЛІ"

м. Київ

8 серпня 2019 року

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Аналіз даних про відкриті рахунки виборчих фондів

Вид рахунку виборчого фонду

Назва банку, в якому відкрито рахунок

Код банку

Номер рахунку

Дата відкриття рахунку

Прізвище, ім'я, по батькові розпорядника(ів) коштів рахунку виборчого фонду

Накопичувальний

КИЇВСЬКЕ ГРУ АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

321842

26411053000501

04.07.2019

Сакварелідзе Давід

Поточний

КИЇВСЬКЕ ГРУ АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

321842

26415053000154

04.07.2019

Сакварелідзе Давід

Відповідно до частини першої статті 48 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) (далі - Закон) політична партія, кандидати у народні депутати України від якої зареєстровані в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - політична партія), зобов'язана відкрити рахунок свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день з дня реєстрації Центральною виборчою комісією.

Політична партія "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі" (далі - Партія) відкрила рахунки свого виборчого фонду в терміни, встановлені Законом (Закон N 4061-VI).

Виборчий фонд політичної партії має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду політичної партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду (частина перша статті 48 Закону (Закон N 4061-VI)).

На виконання частин другої (Закон N 4061-VI) та третьої статті 48 Закону (Закон N 4061-VI) Партія 4 липня 2019 року відкрила накопичувальний та поточний рахунки виборчого фонду в КИЇВСЬКЕ ГРУ АТ КБ "ПРИВАТБАНК".

Згідно з частиною першою статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначених у частині п'ятій статті 75 Закону (Закон N 4061-VI), призначає не більше двох розпорядників накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду Сакварелідзе Д., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

Крім того, відповідно до частини другої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) політична партія із числа кандидатів, включених до виборчого списку цієї партії, або своїх уповноважених осіб у відповідному одномандатному виборчому окрузі призначає по одному розпоряднику кожного поточного рахунку виборчого фонду політичної партії.

Партією було призначено розпорядником поточного рахунку виборчого фонду Сакварелідзе Д., який є кандидатом у народні депутати України, включеним до виборчого списку Партії.

2. Аналіз формування виборчого фонду

2.1. Аналіз джерел формування виборчого фонду

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

Питома вага, %

1

Власні кошти політичної партії

210000,00

3,22

3

Добровільні внески юридичних осіб

0,00

0,00

4

Добровільні внески фізичних осіб

6318381,56

96,78

Усього розмір виборчого фонду

6528381,56

100,00

Відповідно до частини першої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) виборчий фонд політичної партії формується за рахунок власних коштів політичної партії, а також добровільних внесків осіб, які згідно із Законом України "Про політичні партії в Україні" мають право здійснювати внески на підтримку політичних партій.

Слід зазначити, що протягом звітного періоду виборчий фонд Партії сформовано за рахунок її власних коштів і добровільних внесків фізичних осіб.

За інформацією, отриманою від Національного агентства з питань запобігання корупції (лист від 6 серпня 2019 року N 50-17/61628/19), Національним агентством виявлено порушення вимог законодавства стосовно додержання встановлених законом обмежень щодо фінансування передвиборної агітації Партії, а саме: порушення частини третьої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) - здійснення добровільного внеску до виборчого фонду особами, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій (пункт 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні" - фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг), на загальну суму 209000, 00 грн (лист Державної фіскальної служби України від 30 липня 2019 року N 15018/5/99-99-17-02-16).

Зазначене є підставою для складання протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 21215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з частиною сьомою статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник відповідного рахунку виборчого фонду зобов'язаний відмовитися від внеску особи, яка відповідно до цього Закону не має права здійснювати такий внесок, протягом трьох днів від дня, коли йому стало про це відомо. На підставі заяви розпорядника про відмову від внеску з цієї причини установа банку, в якій відкрито відповідний рахунок виборчого фонду, перераховує такий добровільний внесок до державного бюджету.

Про надання внесків особами, які відповідно до Закону (Закон N 4061-VI) не мали права здійснювати такі внески, та перерахування внесків, які були надані на користь Партії з порушенням пункту 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні", до Державного бюджету України на загальну суму 209000,00 грн розпоряднику накопичувального рахунку виборчого фонду політичної Партії Сакварелідзе Давіду надіслано лист від 2 серпня 2019 року N 50-18/61008/19.

Станом на 2 серпня 2019 року інформації щодо виконання розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду вимоги частини сьомої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) в частині перерахування відповідних коштів до Державного бюджету України до Національного агентства не надходило.

2.2. Аналіз повернення добровільних внесків особам

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

2100

Повернення особам внесків, від яких відмовився розпорядник рахунку

8200,00

2400

Повернення особам внесків, що надійшли до виборчого фонду пізніше, ніж за день до дня голосування

0,00

Усього повернуто добровільних внесків особам

8200,00

Протягом звітного періоду повернуто внесків, від яких відмовився розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду, на суму 8,2 тис. грн.

2.3. Аналіз перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України

Код статті

Найменування показника

Сума, грн

3110

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, які згідно з частиною третьою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI) не мають права здійснювати відповідні внески

0,00

3120

Перерахування до Державного бюджету України внесків, розмір яких перевищує розмір, визначений частиною другою статті 50 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон N 4061-VI)

0,00

3210

Перерахування до Державного бюджету України внесків осіб, від яких відмовився розпорядник рахунку, в разі неможливості їх повернення відповідним особам

0,00

3220

Перерахування банком до Державного бюджету України внесків, що надійшли до виборчих фондів пізніше ніж за день до дня голосування, у разі неможливості їх повернення банком відповідним особам

0,00

Усього перераховано до Державного бюджету України

0,00

Протягом звітного періоду перерахування добровільних внесків до Державного бюджету України не здійснювалося.

3. Аналіз використання коштів виборчого фонду

Код статті

Напрями використання коштів

Сума, грн

Питома вага, %

1100

Виготовлення матеріалів передвиборної агітації

84593,77

1,3

1200

Використання засобів масової інформації

3351488,68

51,4

1300

Інші послуги, пов'язані з проведенням передвиборної агітації

3082953,00

47,29

1400

Інші витрати на передвиборну агітацію

600,00

0,01

Усього використано коштів

6519635,45

100,00

Кошти виборчого фонду політичної партії використовуються для фінансування нею передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації (частини друга (Закон N 4061-VI) та третя статті 45 Закону (Закон N 4061-VI)).

Протягом звітного періоду Партією для фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів передвиборної агітації використано майже 6,52 млн грн.

Найбільшу питому вагу в загальній сумі витрат - 51,4 %, тобто 3,4 млн грн, становлять витрати на використання засобів масової інформації. Найменшу питому вагу - 0,01 % становлять інші витрати на передвиборну агітацію.

4. Аналіз своєчасності подання фінансових звітів та відповідності їх оформлення встановленим вимогам

Відповідно до частини шостої статті 49 Закону (Закон N 4061-VI) розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду політичної партії зобов'язаний не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня голосування подати до відповідної партії, Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду (на паперових носіях та в електронному вигляді).

Слід зазначити, що форми фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчого фонду політичної партії встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 14 червня 2019 року N 1010 (Порядок N 1010) та погоджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14 червня 2019 року N 1652.

Розпорядник накопичувального рахунку виборчого фонду Партії подав до Центральної виборчої комісії остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії 1 серпня 2019 року, тобто в строки, визначені Законом (Закон N 4061-VI).

При цьому зазначений звіт подано відповідно до вимог Закону (Закон N 4061-VI) та за встановленими формами.

5. Аналіз відповідності поданих фінансових звітів інформації, отриманій від банків

Остаточний фінансовий звіт про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії відповідає інформації, отриманій Центральною виборчою комісією від КИЇВСЬКОГО ГРУ АТ КБ "ПРИВАТБАНК".

6. Аналіз розрахунку залишку коштів виборчого фонду, перерахування невикористаних коштів на поточний банківський рахунок політичної партії або до Державного бюджету України

Порушень щодо розрахунку залишку коштів виборчого фонду Партії не встановлено.

ВИСНОВКИ

Аналіз остаточного фінансового звіту про надходження та використання коштів виборчого фонду Партії засвідчив, що протягом звітного періоду Партією було утворено відповідний виборчий фонд.

Формування виборчого фонду Партії було здійснено за рахунок власних коштів Партії та добровільних внесків фізичних осіб.

За інформацією, отриманою від Національного агентства з питань запобігання корупції, ним виявлено порушення вимог законодавства стосовно додержання встановлених законом обмежень щодо фінансування передвиборної агітації Партії, а саме: порушення частини третьої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) - здійснення добровільного внеску до виборчого фонду особами, які відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" не мають права здійснювати внески на підтримку партій (пункт 8 частини першої статті 15 Закону України "Про політичні партії в Україні" - фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг), на загальну суму 209000,00 грн.

Станом на 2 серпня 2019 року інформації щодо виконання розпорядником накопичувального рахунку виборчого фонду вимоги частини сьомої статті 50 Закону (Закон N 4061-VI) в частині перерахування відповідних коштів до Державного бюджету України до Національного агентства не надходило.

Кошти виборчого фонду Партії використано на цілі, передбачені Законом (Закон N 4061-VI).




 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали