ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

10.02.2010 р.

N К-20346/10

Вищий адміністративний суд України у складі: головуючого, судді - Сіроша М. В., суддів: Островича С. Е. (доповідач у справі), Гордійчук М. П., Кравченко О. О., Черпіцької Л. Т., секретар судового засідання Подолянко Р. О., розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вігоріш" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вігоріш" до Державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради Барабаш Тетяни Олександрівни про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, встановив:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2010 року, відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Вігоріш" до Державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради Барабаш Тетяни Олександрівни про визнання протиправними дій державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області Барабаш Тетяни Олександрівни щодо залишення документів, поданих позивачем для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", без розгляду, зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області Барабаш Тетяну Олександрівну здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з прийняттям до складу учасників Товариства нового учасника та збільшенням статутного капіталу Товариства за рахунок внеску нового учасника згідно рішення учасників ТОВ "Вігоріш", оформленого протоколом від 11.06.2009 року.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, посилаючись на те, що при винесенні оскаржуваних судових рішень судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норму матеріального та процесуального права.

В своїх запереченнях на касаційну скаргу відповідач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2010 року - без змін.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що 29.07.2009 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Вігоріш" до Держави реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради подані документи для проведення реєстраційної дії змін до установчих документів юридичної особі у зв'язку з прийняттям до складу учасників Товариства нового учасника та збільшенням статутного капіталу Товариства за рахунок внеску нового учасника. Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" позивачем подано пакет документів, а саме: реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчі документів юридичної особи, рішення про внесення змін до установчих документів, статут, два примірники нової редакції установчих документів, копія платіжного доручення, документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

29.07.2009 року за N 5129 Державним реєстратором виконавчого комітету Донецьк міської ради Барабаш Т. О. позивачу надане повідомлення про залишення документів розгляду у зв'язку із поданням документів не у повному обсязі.

Відповідно до статті 82 Господарського кодексу України установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут, який повинен містити, зокрема, відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів.

Згідно зі статтею 147 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) учасник товариства має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Цією ж статтею визначена можливість відчуження частки (її частини) учасника третій особі. Відповідно до Закону України "Про господарські товариства" (далі - Закон про товариства) вищим органом товариства є загальні збори учасників. Перелік питань, які відносяться до компетенції загальних зборів учасників, визначено статтею 59 Закону про товариства, що має відсильну норму на статтю 41 цього Закону, зокрема, внесення змін до статуту товариства.

Як вбачається з матеріалів справи, зміни, що були внесені до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю, передбачали збільшення статутного капіталу за рахунок внеску нового учасника, а внаслідок чого частка попереднього учасника, яка складала 100 % зменшилась до 99 %, а новий учасник набув частку у статутному капіталі в розмірі 1 % за рахунок зменшення частки попереднього учасника.

Зміни до установчих документів юридичної особи, згідно вимог статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію), підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення змін до записів Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону про реєстрацію в ЄДР містяться відомості про юридичну особу, зокрема, дані про розмір статутного фонду (статутного або складеного капіталу), у тому числі частки кожного із засновників (учасників).

Відповідно до частини першої статті 29 Закону про реєстрацію для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати, зокрема, примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів.

Частиною третьою зазначеної статті визначено додаткові документи, які подаються державному реєстратору, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані зі зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, зокрема, нотаріально посвідчена копія документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства.

Беручи до уваги вищезазначені норми Закону, при здійсненні реєстрації змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників ТОВ, у наслідок яких відбувається перехід частки або прав учасника від одного учасника до іншого (у повному обсязі або частково), є необхідним додержання вимог частини третьої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", щодо надання державному реєстратору передбачених зазначеною нормою закону документів, які засвідчують перехід частки або прав учасника.

У разі неподання таких документів державний реєстратор, відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", має право залишити без розгляду документи, які подані без державної реєстрації змін до установчих документів в зв'язку з поданням документів для державної реєстрації.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, державний реєстратор у своїй діяльності зобов'язаний керуватись Конституцією України, Законом про реєстрацію та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вігоріш" залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 239 КАС України.

 

Головуючий, суддя

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали