ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ СУДДІВ СУДОВОЇ ПАЛАТИ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ

УХВАЛА

від 21 червня 2011 року

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Косарєва В. І., суддів: Таран Т. С., Коротких О. А., Коротких О. А., за участю прокурора - Матюшевої О. В., розглянувши в судовому засіданні в м. Києві 21 червня 2011 року кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на судові рішення щодо ОСОБА_5, встановила:

Вироком Сквирського районного суду Київської області від 30 березня 2010 року ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше судимого 24 квітня 2007 року за ч. 1 ст. 309 КК України до позбавлення волі на строк один рік і два місяці, засуджено за  ч. 2 ст. 309 КК України до позбавлення волі на строк чотири роки, зач. 2 ст. 307 КК України до позбавлення волі на строк п'ять років з конфіскацією всього майна, за ч. 1 ст. 317 КК України до позбавлення волі на строк три роки.

На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_5 визначено остаточне покарання - позбавлення волі на строк п'ять років з конфіскацією всього майна.

Ухвалою апеляційного суду Київської області від 7 липня 2010 року вирок залишено без зміни.

ОСОБА_5 визнано винним у тому, що він у період часу з 20 по 30 жовтня 2009 року близько 18-ї год., перебуваючи поблизу с. Безпечна Сквирського району Київської області, придбав рослину коноплі, яку переніс до не житлового будинку АДРЕСА_1, де виготовив у невстановленій кількості наркотичний засіб - канабіс, який зберігав у зазначеному будинку без мети збуту. 18 січня 2010 року близько 20-ї год., переніс зазначений наркотичний засіб до свого помешкання за адресою АДРЕСА_2, де зберігав без мети збуту.

18 січня 2010 року близько 20-ї год. ОСОБА_5 перебуваючи у себе вдома за зазначеною адресою, збув ОСОБА_6 безоплатно особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс. Крім того, надав приміщення літньої кухні для вживання цього наркотичного засобу шляхом куріння.

19 січня 2010 року близько 16-ї год. 50 хв., під час обшуку в помешканні ОСОБА_5, а саме в приміщенні літньої кухні, працівниками міліції було виявлено та вилучено вказаний наркотичний засіб вагою у перерахунку на суху речовину 117,4 г.

У касаційному поданні прокурор порушує питання про зміну вироку та скасування ухвали апеляційного суду у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону. На думку прокурора, суд необґрунтовано призначив ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 307 КК України додаткове покарання - конфіскацію майна.

Заслухавши доповідача, думку прокурора Матюшевої О. В., яка просила судові рішення щодо ОСОБА_5 змінити та виключити з вироку призначене за ч. 2 ст. 307 КК України додаткове покарання - конфіскацію майна, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів вважає, що воно підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Висновок суду про винуватість ОСОБА_5 у вчиненні зазначених у вироку злочинів ґрунтується на доказах, зібраних у встановленому законом порядку, досліджених у судовому засіданні, належно оцінених судом, і в касаційному поданні не оспорюється.

Дії ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 309, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 317 КК України кваліфіковано правильно, що також не заперечуються прокурором.

Разом із тим, колегія суддів вважає, що призначаючи ОСОБА_5 додаткове покарання за ч. 2 ст. 307 КК України у виді конфіскації майна, суд неправильно застосував кримінальний закон.

Відповідно доч. 2 ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється лише за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 18 січня 2010 року близько 20-ї год., збув ОСОБА_6 безоплатно особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс, тобто не з корисливих мотивів, а з інших мотивів, безкоштовно пригостив знайомого.

Таким чином, на підставі ч. 2 ст. 59 КК України засудженому ОСОБА_5 не могло бути призначено зач. 2 ст. 307 КК України додаткове покарання - конфіскація майна, оскільки збут наркотичного засобу був вчинений не із корисливих мотивів.

За таких обставин судові рішення щодо ОСОБА_5 підлягають зміні, без скасування ухвали апеляційного суду, як про це зазначав у касаційному поданні прокурор.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 394 - 396 КПК України (у редакції Законів України N 2533-III від 21 червня 2001 р. і N 3323-IV від 12 січня 2006 р.), колегія суддів ухвалила:

касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, задовольнити частково.

Вирок Сквирського районного суду Київської області від 30 березня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Київської області від 7 липня 2010 року щодо ОСОБА_5 змінити.

Виключити на підставі ч. 2 ст. 59 КК України призначене ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 307 КК України додаткове покарання - конфіскацію всього майна і вважати його засудженим за ч. 2 ст. 307 КК України до позбавлення волі на строк п'ять років.

На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, передбачених ч. 2 ст. 309, ч. 2 ст. 307 та ч. 1 ст. 317 КК України ОСОБА_5 визначити остаточне покарання - позбавлення волі на строк п'ять років.

У решті вирок залишити без зміни.

 

Судді:

В. І. Косарєв

Т. С. Таран

О. А. Коротких

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали