ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 22 червня 2011 року

Колегія суддів Верховного Суду України в складі: головуючого - Гуменюка В. І., суддів: Балюка М. І., Лященко Н. П., Жайворонок Т. Є., Сеніна Ю. Л., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, треті особи: адміністрація Заводського району м. Миколаєва, ОСОБА_8, ОСОБА_9, про знесення самочинно зведених споруд, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою за касаційною скаргою ОСОБА_9 на рішення апеляційного суду Миколаївської області від 26 серпня 2009 року, встановила:

У лютому 2008 року ОСОБА_6 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_7 про знесення самочинного зведених споруд, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

Зазначала, що вона, відповідачка та ОСОБА_8 є співвласниками жилого будинку АДРЕСА_1 рішенням суду від 3 листопада 2006 року визначено порядок користування земельною ділянкою, на якій розташований зазначений будинок. ОСОБА_7 самовільно демонтувала жилий будинок літ. "А", замість якого самовільно будує жилий будинок більшого розміру, зайнявши частину земельної ділянки, яку за рішенням суду було виділено у спільне користування власників жилого будинку.

Посилаючись на те, що відповідачка самовільно захопила земельну ділянку, виділену в спільне користування, на якій самочинно будує жилий будинок, без відповідних дозволів та без дотримання встановлених норм і правил будівництва, чим порушує права інших співвласників та сусіда ОСОБА_9, ОСОБА_6 просила позов задовольнити в повному обсязі та зобов'язати ОСОБА_7 знести збудовані споруди, звільнити земельну ділянку та привести ворота до попереднього стану.

У квітні 2008 року ОСОБА_7 звернулася до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_6, ОСОБА_8 про знесення самочинного будівництва.

Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 1 квітня 2009 року прийнято відмову ОСОБА_7 від позовних вимог та в цій частині закрито провадження у справі.

Рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 2 квітня 2009 року позов задоволено частково: зобов'язано знести незакінчений будівництвом жилий будинок літ. "С" по АДРЕСА_1 за рахунок ОСОБА_7; зобов'язано ОСОБА_7 очистити від будівельних матеріалів та конструкцій земельну ділянку, виділену у спільне користування.

Рішенням апеляційного суду Миколаївської області від 26 серпня 2009 року зазначене рішення змінено: усунено перешкоди у користуванні земельною ділянкою загального користування шляхом зобов'язання ОСОБА_7 за власні кошти перебудувати самочинно зведену будівлю літ. "С" по АДРЕСА_1 шляхом перенесення правої бокової стіни та задньої торцевої стіни споруди за межі земельної ділянки, виділеної у спільне користування за рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 3 листопада 2006 року; у решті - рішення суду залишено без змін.

У касаційній скарзі ОСОБА_9 просить рішення апеляційного суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, і залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Відповідно до п. 2 розд. XIII "Перехідні положення" Закону України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" касаційні скарги (подання) на рішення загальних судів у кримінальних і цивільних справах, подані до Верховного Суду України до 15 жовтня 2010 року і призначені (прийняті) ним до касаційного розгляду, розглядаються Верховним Судом України в порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом.

У зв'язку із цим справа підлягає розгляду за правилами ЦПК України від 18 березня 2004 року в редакції, яка була чинною до змін, внесених згідно із Законом України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів".

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд серед іншого вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Змінюючи рішення суду першої інстанції в частині застосування наслідків самочинного будівництва, апеляційний суд виходив із того, що захист прав позивачки можливий шляхом покладення на відповідачку обов'язку перенести дві стіни самочинної споруди за межі земельної ділянки спільного користування, оскільки більша частина цієї споруди розташована на відведеній ОСОБА_7 за рішенням суду земельній ділянці; при цьому суд керувався ст. 376 ЦК України.

Однак з такими висновками суду погодитися не можна.

Стаття 376 ЦК України, якою керувався суд при ухваленні рішення, передбачає можливість знесення самочинного будівництва за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування, але лише у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил та в разі неможливості проведення відповідної перебудови або відмови особи, яка здійснила (здійснює) будівництво від її проведення.

За позовом громадянина таке рішення може бути ухвалено на підставі ст. 391 ЦК України в разі доведеності ним відповідно до вимог ч. 3 ст. 10 ЦПК України факту створення йому перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном при неможливості усунення цих перешкод в інший спосіб.

За таких обставин рішення апеляційного суду підлягає скасуванню, як таке, що постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, з передачею справи на новий апеляційний розгляд.

Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_9 задовольнити частково.

Рішення апеляційного суду Миколаївської області від 26 серпня 2009 року скасувати.

Справу передати на новий апеляційний розгляд.

Ухвала оскарженню не підлягає.

  

Головуючий

В. І. Гуменюк

Судді:

М. І. Балюк

 

Т. Є. Жайворонок

 

Н. П. Лященко

 

Ю. Л. Сенін

  
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали