ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

19.10.2010 р.

N 40/206

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Овечкін В. Е., Чернов Є. В., Цвігун В. Л. (за участю представників: Рудак О. В., Генпрокуратури України - Шинкаренко Я. В., за дов. від 15.09.2010 р., Київської міської ради - Скрижевський М. С., за дов. від 29.09.2008 р., ТОВ "Інвес", заступника прокурора м. Києва), розглянувши касаційну скаргу на постанову Київського апеляційного господарського суду від 1 жовтня 2009 у справі N 40/206 господарського суду м. Києва за позовом ТОВ "Інвес" до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки, встановив:

Рішенням господарського суду м. Києва від 14.07.2009 (суддя Л. Пукшин) позовні вимоги задоволені, визнано укладеною Угоду N 2 до договору оренди земельної ділянки від 15.04.2004 N 82-6-00166 в редакції товариства.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2009 рішення суду у цій справі залишено без зміни, так як орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення договору оренди, а Київська міська рада письмово не заперечила проти поновлення строку договору оренди на новий термін, а отже дії орендаря узгоджуються з вимогами ст. 33 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 181, 188 ГК України.

Прокуратура м. Києва просить скасувати судові рішення у даній справі, у позові відмовити, так як порушені вимоги ст. ст. 9, 116 ЗК України, ст. 19 Конституції України.

Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи сторін та вважає обґрунтованим задовольнити касаційну скаргу, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. ст. 142 - 144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Особливостями господарсько-публічних правовідносин є участь в таких правовідносинах в якості орендодавця державного органу, наділеного владними повноваженнями, який на відміну від звичайного орендодавця - господарюючого суб'єкта, приймає рішення про продовження оренди земельної ділянки особливим порядком (на сесії), встановленим Законом України "Про місцеве самоврядування" та ЗК України. Зазначене відповідає п. 11.1 договору оренди земельної ділянки від 15.04.2004 р.

Статтею 93 Земельного кодексу України визначено: право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з абз. 3 п. 1 Прикінцевих положень Закону України "Про оренду землі" та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України.

Відповідно доп. "в" ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Необхідною умовою зміни умов договору в частині продовження строку оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення ради.

Крім того, зважаючи на відсутність рішення Київської міської ради щодо поновлення договору оренди, постановлення судом рішення про поновлення договору оренди землі, є порушенням виключної, передбаченої Конституцією України, компетенції Київради на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями.

Орендарем не доведено в чому полягає порушення прав позивача відповідачем-2, зокрема, не встановлену фактичні обставини щодо ухилення цієї особи від реєстрації додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.

Судами не враховано, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1116, 1118, 1119, 11110 ГПК України, постановив:

Касаційну скаргу задовольнити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2009 та рішення господарського суду м. Києва у справі N 40/206 господарського суду м. Києва скасувати.

В позові відмовити.

 

Головуючий

В. Овечкін

Судді:

Є. Чернов

 

В. Цвігун

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали