НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ

РІШЕННЯ

від 31 серпня 2011 року N 2140

Про звернення та критичні зауваження громадян щодо діяльності телерадіоорганізацій України за I півріччя 2011 року

Відповідно до Законів України "Про звернення громадян", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", "Про доступ до публічної інформації" (Закон N 2939-VI), Указу Президента України від 13 серпня 2002 року N 700 "Про додаткові заходи щодо забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення", розглянувши інформацію про звернення громадян щодо діяльності телерадіоорганізацій України, які надійшли у I півріччі 2011 року, Національна рада вирішила:

1. Взяти до відома інформацію про звернення громадян, урахувати в подальшій роботі висловлені пропозиції та критичні зауваження щодо діяльності телерадіоорганізацій України, які надійшли у I півріччі 2011 року (додається).

2. Відділу зв'язків із засобами масової інформації та громадськістю оприлюднити інформацію на сайті Національної ради.

3. Виконання цього рішення покласти на відділ зв'язків зі ЗМІ та громадськістю.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника голови Національної ради О. Головатенко.

 

Голова Національної ради

В. Манжосов

Заступник голови
Національної ради

Л. Мудрак

 

Додаток
до рішення Національної ради
31.08.2011 N 2140

ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА
про роботу зі зверненнями громадян та врахування висловлених пропозицій, критичних зауважень щодо діяльності телерадіоорганізацій України у I півріччі 2011 року

До Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у I півріччі 2011 року надійшло 198 листів.

Найбільше пропозицій, скарг та заяв зареєстровано з м. Києва (66), Донецької (16), Харківської (15), Львівської (13), Луганської (11) та Одеської (10) областей.

Громадяни з Черкаської та Полтавської областей надіслали по 8 звернень, з Івано-Франківської та Запорізької - по 7. 6 звернень надіслано з Автономної Республіки Крим, 5 - з Сумської області, 4 - з Херсонської. Із Дніпропетровської, Закарпатської, Київської та Хмельницької областей отримано по 3 звернення, з Волинської, Житомирської, Тернопільської - по 2. З Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Чернігівської областей надіслано по 1 зверненню. З-за кордону не отримано жодного звернення.

За цей період на розгляд Національної ради переадресовано 81 звернення, з них: 28 - Державним комітетом телебачення і радіомовлення України, 13 - Кабінетом Міністрів України, 8 - Верховною Радою України, 7 - Національною комісією з питань регулювання зв'язку України, 5 - Державною інспекцією зв'язку, по 3 - Антимонопольним комітетом України, Генеральною прокуратурою України, Управлінням у справах захисту прав споживачів у м. Києві, 2 - Національною експертною комісією з питань захисту суспільної моралі. По 1 зверненню було переадресовано з Головного управління МВС України в м. Києві, Голосіївської районної державної адміністрації, Державної служби кінематографії, Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Київської державної міської адміністрації, Міністерства культури і туризму України.

До Національної ради надходять індивідуальні (179) і колективні звернення (19). Серед дописувачів - ветерани війни (6), ветерани праці (3), представники релігійних громад (1).

Найбільша кількість звернень (79) стосувалася роботи вітчизняних та іноземних телерадіоорганізацій. З них 25 - звернення про врегулювання правових питань, 6 - скарги на дії посадових осіб телерадіоорганізацій.

З-поміж скарг на діяльність провайдерів програмної послуги (29) найбільше листів стосується зростання вартості пакетів програм, відключення аналогового телебачення у зв'язку з переходом на цифрові стандарти мовлення.

Дописувачам роз'яснюють, що надання програмної послуги абоненту, відповідно до законодавства, здійснюється на підставі укладеної угоди між абонентом і ліцензіатом. Вирішення питань, пов'язаних із договірними відносинами між абонентами і провайдерами програмної послуги, а також встановлення розміру абонентної плати, не належить до компетенції Національної ради, однак регуляторний орган враховуватиме особливості діяльності провайдера програмної послуги під час розгляду питання про дотримання ним умов ліцензії.

У відповідях на листи щодо відновлення іноземних телеканалів в українських кабельних мережах повідомляється, що обмеження показу зарубіжних програм зумовлене відсутністю дозвільних документів на їх ретрансляцію на територію України, а також недотриманням вимог ч. 2 ст. 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", яка зобов'язує адаптувати зміст призначених для ретрансляції програм до законодавства України.

Окрему категорію звернень щодо діяльності провайдерів програмної послуги становлять скарги громадян на діяльність ТОВ "Воля-Кабель". У відповідь на численні звернення громадян Воронкіна М. Г. та Пономаренка М. А. стосовно порушення ТОВ "Воля-Кабель" Законів України "Про мови" та "Про телебачення і радіомовлення" Національна рада неодноразово спрямовувала на адресу ТОВ "Воля-Кабель" відповідні листи, а також сприяла в організації зустрічі громадянина Воронкіна М. Г. з керівництвом цієї компанії. На жаль, ТОВ "Воля-Кабель" досі не виправила ситуацію, чим загострила стосунки з громадянами-скаржниками, які продовжують наполягати на припиненні порушення своїх прав.

Другу за чисельністю групу становлять листи з пропозиціями щодо поліпшення програмного наповнення телебачення і радіомовлення - 33. Телеглядачі клопочуться про появу змістовних передач українською мовою. Їм роз'яснюють, що норма використання державної мови для загальнонаціональних мовників чітко регламентується Законом України "Про телебачення і радіомовлення": "...частка ефірного часу, коли мовлення ведеться українською мовою, має становити 75 відсотків загального обсягу добового мовлення" (п. 4 ст. 10). Згідно з п. 6 ст. 10 цього Закону мова (мови) програм та передач інших телерадіоорганізацій визначається (визначаються) умовами ліцензії. Національна рада як державний орган, що здійснює політику протекціонізму щодо розповсюдження програм і передач вітчизняного виробництва, заохочує появу пізнавальних, культурологічних, розважальних передач для різних аудиторій українською мовою і при ліцензуванні телерадіоорганізацій надає перевагу виробникам таких програм.

Третю за чисельністю групу становлять листи зі скаргами на порушення Закону України "Про інформацію" (23). Громадяни скаржаться на упереджене, необ'єктивне висвітлення подій на телебаченні та просять зобов'язати телеканали, що поширюють недостовірну інформацію, спростовувати такі відомості. У відповіді повідомляється, що право громадянина або юридичної особи на спростування поширеної у програмі чи передачі недостовірної інформації забезпечується ст. 64 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", а звернення надсилається на телеканал, адже спростування повинно бути поширено тією ж телерадіоорганізацією і в тій самі програмі чи передачі, що й недостовірні відомості, або в інший час за домовленістю з особою, права якої були порушені (ч. 7 ст. 64). Якщо телекомпанія не задовольнить вимоги заявника, він може вирішувати питання у судовому порядку.

У I півріччі 2011 року 5 листів зареєстровано з приводу дотримання законодавства щодо мови програм і передач, а також Закону України "Про мови".

До Національної ради надійшло 4 звернення зі скаргами на тривалість реклами на телебаченні та пропозиціями щодо її змісту та розміщення. На скарги щодо розміщення реклами ліків в ефірі загальнонаціональних каналів Національна рада повідомляє, що, відповідно до своїх повноважень, здійснює контроль лише за порядком розміщення реклами. Відповідність змісту реклами чинному законодавству визначає Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики.

Найменшу кількість звернень становлять скарги стосовно порушення норм суспільної моралі, нехтування національними та духовними цінностями у програмному наповненні телеканалів (2). Громадяни просять врегулювати показ програм та фільмів, які пропагують культ насильства та жорстокості, можуть негативно впливати на психічне здоров'я дітей і молоді. У відповідь Національна рада роз'яснює, що телерадіоорганізації самі визначають наповнення власних програм і передач. Згідно з п. 3 ст. 5 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" не вмотивоване законодавством України втручання Національної ради, як і інших органів державної влади, у сферу професійної діяльності телерадіоорганізацій не допускається. У цьому Законі зазначено: "Телерадіоорганізація є незалежною у визначенні змісту програм та передач" (п. 2 ст. 5). Тому з пропозиціями та зауваженнями варто звертатися безпосередньо до керівників телерадіоорганізацій. Також Національна рада зазначає, що цими питаннями опікується Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі.

Відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (Закон N 2939-VI), що набув чинності 9 травня ц. р., у Національній раді розглянуто 5 інформаційних запитів громадян та громадських організацій. Серед запитуваної інформації - копія протоколу засідання Національної ради та інше.

Відділ зв'язків зі ЗМІ та громадськістю також надає вичерпні відповіді на телефонні звернення громадян, які переважно стосуються контактної інформації телеканалів, вилучення іноземних програм і передач з українських кабельних мереж, відключення аналогового кабельного телебачення у зв'язку з переходом на цифрові стандарти мовлення, підвищення абонентної плати за пакети програм, технічної якості послуг, програмного наповнення телерадіоефіру.

Відповідальні за підготовку відповідей намагалися в межах своїх повноважень робити їх обґрунтованими і зрозумілими для громадян, щоб запобігти виникненню підстав для повторних звернень до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.

Якщо порушені в листах питання не належать до компетенції Національної ради, авторам надається роз'яснення, до яких державних органів законодавчої чи виконавчої влади, уповноважених вирішувати ці питання, потрібно звернутися.

Національною радою забезпечено конституційне право громадян на звернення.

 

Начальник відділу зв'язків
зі ЗМІ та громадськістю

М. Гриценко

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали