ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

16.11.2011 р.

Справа N 4/077-11

Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого Черкащенка М. М., суддів: Жукової Л. В., Студенця В. І., за участю представників сторін: позивача - Ларіонов О. В.; відповідача - Сількевич В. А.; третьої особи 1 - не з'явився; третьої особи 2 - Кушпіль Д. С., розглянувши касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія Авіалінії України" на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2011 у справі N 4/077-11 за позовом Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія Авіалінії України", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства інфраструктури України, про звільнення незаконно займаних приміщень, встановив:

Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" (далі - ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль") звернулося до господарського суду Київської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Авіакомпанія Авіалінії України" (далі - ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України"), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, про зобов'язання ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України" звільнити приміщення NN 2, 3, 11, 13, 14, що знаходяться у Типовому будинку (станція пожежогасіння), інвентарний N 47497, загальною площею 511,6 кв. м, розташованому у Київській області, Бориспільський район, м. Бориспіль-7, "Бориспіль" міжнародний державний аеропорт та належить ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" на підставі свідоцтва N 1335 від 14.11.2008 про право власності на нерухоме майно та зареєстроване в Бориспільському районному бюро технічної інвентаризації 27.01.2009 N 7340573.

Ухвалою господарського суду Київської області від 23.05.2011 порушено провадження у справі N 4/077-11 за позовом ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" до ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, про звільнення незаконно займаних приміщень.

Ухвалою господарського суду Київської області від 04.07.2011 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Міністерство інфраструктури України.

Рішенням господарського суду Київської області від 08.08.2011 (суддя Щоткін О. В.) позов ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" задоволено повністю. Суд зобов'язав ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України" усунути перешкоди в користуванні приміщеннями NN 2, 3, 11, 13, 14 шляхом їх звільнення, які знаходяться у Типовому будинку (станція пожежогасіння), інвентарний N 47497, загальною площею 511,6 кв. м, розташованому у Київській області, Бориспільський район, м. Бориспіль-7, "Бориспіль" міжнародний державний аеропорт та належить ДП "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" на підставі свідоцтва N 1335 від 14.11.2008 про право власності на нерухоме майно та зареєстроване в Бориспільському районному бюро технічної інвентаризації 27.01.2009 N 7340573.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2011 апеляційну скаргу повернуто ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України".

Не погоджуючись з ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2011, ПАТ "Авіакомпанія Авіалінії України" подав касаційну скаргу, в якій просить ухвалу суду як таку, що прийнята з порушенням норм процесуального права, скасувати та повернути апеляційну скаргу на розгляд до апеляційної інстанції.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 01.11.2011 касаційну скаргу прийнято до розгляду та призначено на 16.11.2011.

Відповідно до розпорядження Секретаря четвертої судової палати Вищого господарського суду України від 15.11.2011 N 03.10-05/406 у зв'язку з зайнятістю судді Дерепи В. І. в інших судових засіданнях для розгляду справи N 4/077-11, призначеної до перегляду в касаційному порядку на 16.11.2011 колегією суддів у складі: головуючий - суддя Черкащенко М. М., судді: Дерепа В. І., Студенець В. І., сформовано колегію суддів у такому складі: головуючий - суддя Черкащенко М. М., судді: Жукова Л. В., Студенець В. І.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм процесуального права, вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2011 апеляційну скаргу ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України" повернуто на підставі п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України з огляду на те, що вона подана з порушенням строку, встановленого ст. 93 ГПК України, без клопотання про відновлення пропущеного строку.

Згідно ст. 93 ГПК України апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Апеляційна скарга, яка подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо апеляційний господарський суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для відновлення строку, про що постановляється ухвала. Розгляд заяви особи про поновлення строку на подання апеляційної скарги здійснюється одним із суддів колегії суддів апеляційного господарського суду, склад якої визначений при реєстрації справи відповідно до положень частини четвертої статті 91 цього Кодексу.

Оскільки рішення господарського суду Київської області прийнято 08.08.2011, а повний текст підписано 17.08.2011, то строк на апеляційне оскарження закінчувався 27.08.2011, який припав на неробочий день.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 ГПК України у випадках, коли останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.

З огляду на те, що першим наступним робочим днем після 27.08.2011 було 29.08.2011 і ПАТ "Авіакомпанія Авіалінії України", згідно відбитку поштового штемпеля на конверті, цього ж дня подало апеляційну скаргу, то суд апеляційної інстанції помилково дійшов до висновку, що апелянтом пропущений строк, встановлений ст. 93 ГПК України для подачі апеляційної скарги.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2011 підлягає скасуванню, а справа - передачі на розгляд до суду апеляційної інстанції.

Окрім того, ПАТ "Авіакомпанія Авіалінії України", згідно п. п. 1.2, 1.3 Статуту, є новим найменуванням ВАТ "Авіакомпанія Авіалінії України", заснованого відповідно до наказу Міністерства транспорту України від 01.10.99 N 481 шляхом перетворення державного підприємства Державна Авіакомпанія "Авіалінії України" у відкрите акціонерне товариство відповідно до Законів України "Про приватизацію державного майна", "Про господарські товариства", Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.93 N 210/93. Товариство є правонаступником усіх прав та обов'язків державного підприємства Державна Авіакомпанія "Авіалінії України".

Відповідно до ч. 1 ст. 25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

З огляду на те, що питання про заміну сторони її правонаступником може бути вирішено на будь-якій стадії судового процесу, колегія суддів вважає за необхідне здійснити заміну відповідача у справі - Відкрите акціонерне товариство "Авіакомпанія Авіалінії України" на його правонаступника - Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія Авіалінії України".

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11112, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія Авіалінії України" задовольнити.

Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2011 у справі N 4/077-11 скасувати, а справу передати на розгляд до суду апеляційної інстанції.

 

Головуючий, суддя

М. М. Черкащенко

Судді:

Л. В. Жукова

 

В. І. Студенець

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали