НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 25.04.2012 р. N 29-216/4227

Генеральний департамент грошово-кредитної політики

Територіальним управлінням Національного банку України, банкам України та їх філіям, Асоціації українських банків, Асоціації "Український кредитно-банківський союз", Незалежній асоціації банків України, зберігачам - клієнтам депозитарію державних цінних паперів, департаментам та самостійним управлінням центрального апарату Національного банку України, структурним одиницям Національного банку України


Роз'яснення щодо особливостей ліцензування Національним банком України валютних операцій

Національний банк України направляє до відома та керівництва в роботі роз'яснення з питання застосування норм законодавства України, що визначає порядок ліцензування валютних операцій, під час здійснення на території України розрахунків в іноземній валюті, пов'язаних з погашенням облігацій внутрішніх державних позик України, номінованих в іноземній валюті, та виплати за ними купонного доходу.

Відповідно до пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет) ряд валютних операцій, у тому числі використання резидентами іноземної валюти на території України як засобу платежу, потребує наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Проте, з огляду на норми Декрету визначений ним режим індивідуального ліцензування не поширюється на валютні операції органів державної влади, що здійснюються ними від імені та за рахунок держави в межах їх функцій та повноважень, встановлених законодавством України. Це виключення стосується як безпосередньо органів державної влади, так й інших учасників валютних операцій (уповноважених банків, зберігачів, інвесторів тощо), що здійснюються за участю цих органів.

Відповідні функції та повноваження органів державної влади щодо випуску та обігу державних облігацій визначені, зокрема, Бюджетним кодексом України, Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" та прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами органів державної влади.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 N 80 "Про випуски облігацій внутрішніх державних позик" (з урахуванням внесених до неї змін постановою Кабінету Міністрів України N 1280 від 12.12.2011 (Постанова N 1280)) платежі з погашення та сплати відсоткового доходу за державними облігаціями, номінованими в іноземній валюті, здійснюються у валюті випуску:

клієнтам депозитарію Національного банку України - Національним банком України у межах коштів, що надходять від Державного казначейства, за реєстром, який ведеться депозитарієм Національного банку України;

юридичним та фізичним особам, які є депонентами клієнтів депозитарію Національного банку України, - клієнтами депозитарію Національного банку України в межах коштів, що надходять від Національного банку, за реєстрами рахунків власників у клієнтів депозитарію Національного банку.

Враховуючи зазначене вище, здійснення платежів в іноземній валюті клієнтами депозитарію Національного банку України їх депонентам з погашення та сплати відсоткового доходу за державними облігаціями, номінованими в іноземній валюті, не потребують отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

 

Директор Генерального департаменту
грошово-кредитної політики
Національного банку України

О. А. Щербакова

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали