НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.08.2011 р. N 48-103/1688-10110

Департамент фінансового моніторингу

Територіальним управлінням НБУ
Банкам України
Асоціації українських банків
Українському кредитно-банківському союзу

Роз'яснення з питань здійснення фінансового моніторингу

Національний банк України використовуючи закріплене у частині першій статті 66 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (далі - Закон про банки) право адміністративного регулювання, вважає за необхідне висловити наступні рекомендації.

Пунктом 2 частини другої статті 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" (далі - Закон) встановлено, що банк як суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний здійснювати ідентифікацію та вивчення клієнта у випадках, установлених законом. Зокрема згідно статті 9 цього Закону ідентифікація та вивчення фінансової діяльності здійснюються у разі встановлення ділових відносин з клієнтами.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону об'єктом фінансового моніторингу є дії з активами, пов'язані з відповідними учасниками фінансових операцій, які їх проводять, за умови наявності ризиків використання цих активів з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму1, а також будь-яка інформація про такі дії чи події, активи та їх учасників.


1 Ризики - небезпека, (загроза, уразливі місця) для банків бути використаними клієнтами при наданні ними послуг відповідно до характеру їхньої діяльності з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (стаття 1 Закону).

Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону визначено, що будь-які дії щодо активів, здійснені за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу є фінансовою операцією.

Підпунктом "а" пункту 5.1 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.05.2003 N 189 (надалі - Положення), передбачено, що банк відповідно до законодавства України зобов'язаний ідентифікувати та здійснювати вивчення фінансової діяльності, зокрема клієнтів, які встановлюють ділові відносини з банком (відкривають рахунки, укладають договори).

При цьому, згідно із пунктом 25 частини першої статті 1 Закону термін "ділові відносини" вживається у такому значенні: ділові відносини - відносини між клієнтом та суб'єктом первинного фінансового моніторингу, що виникли на підставі договору про надання фінансових або інших послуг.

Статтею 47 Закону про банки визначено, що банк має право надавати банківські та інші фінансові послуги (крім послуг у сфері страхування), а також здійснювати іншу діяльність, визначену цією статтею.

Банк, крім надання банківських та інших фінансових послуг, має право здійснювати діяльність щодо інвестицій; випуску власних цінних паперів; випуску, розповсюдження та проведення лотерей; зберігання цінностей або надання в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа; інкасації коштів та перевезення валютних цінностей; ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (крім власних акцій); надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських та інших фінансових послуг.

Аналізуючи викладені норми, на думку Національного банку України, з метою виконання вимог діючого законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, зокрема пункту 2 частини другої статті 6, статті 9 Закону, підпункту "а" пункту 5.1 Положення банк зобов'язаний ідентифікувати та здійснювати вивчення фінансової діяльності тих клієнтів, які встановлюють ділові відносини з банком на підставі договору про надання фінансових або інших послуг предметом якого є дії з активами, за умови наявності ризиків використання таких активів з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

 

Заступник Голови
Національного банку України

В. Л. Кротюк

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали