Додаткова копія: Щодо надання інформації [щодо отримання дозволу на експертну діяльність та забезпечення науково-технічної підтримки державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці]

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 14.10.2011 р. N 3604-24/367

Головному редактору Всеукраїнського журналу "Все про охорону праці"
Дердіну О.

Щодо надання інформації

Мінекономрозвитку разом із Держгірпромнаглядом опрацювало звернення головного редактора Всеукраїнського журналу "Все про охорону праці" Дердіна О. від 02.09.2011 N 43 щодо отримання дозволу на експертну діяльність та стосовно забезпечення науково-технічної підтримки державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці та повідомляє.

Стосовно отримання дозволу на експертну діяльність

Частиною третьою статті 21 Закону України "Про охорону праці" в редакції Закону України від 19.05.2011 N 3395-IV (Закон N 3395-VI) (далі - Закон) встановлено, що підставою для видачі дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки є висновок експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання.

Зазначена експертиза проводиться експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління Держгірпромнагляду, або ж незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 N 1631 затверджено Порядок видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами (далі - Порядок), положення якого на сьогодні застосовуються виключно у тій частині, що не суперечать вимогам статті 21 Закону.

Відповідно до пункту 3 Порядку суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатацію об'єктів, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за переліками згідно з додатками 1 і 2 до Порядку, повинен одержати відповідний дозвіл Держгірпромнагляду або його територіального органу.

Пунктом 39 додатка 1 (Перелік робіт підвищеної небезпеки) визначено, що огляд, випробування, монтаж, налагодження, ремонт, реконструкція, експлуатація та експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (за встановленим у додатку 2 до Порядку) та їх елементів, експертиза з охорони праці та промислової безпеки відносяться до робіт підвищеної небезпеки.

Слід наголосити, що у разі утворення у складі експертної організації випробувальної або діагностичної лабораторії для проведення експертного дослідження (технічного діагностування) об'єктів висновок експертизи щодо її спроможності виконувати заявлену роботу повинна складати інша експертна організація (абзац другий пункту 5 Порядку).

Ураховуючи зазначене, на сьогодні експертно-технічні центри, які належать до сфери управління Держгірпромнагляду, та незалежні експертні організації, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці, на виконання робіт, визначених у пункті 39 додатка 1 до Порядку, мають отримати відповідний дозвіл Держгірпромнагляду або його територіального органу.

Стосовно забезпечення науково-технічної підтримки державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці

<...> вважаємо, що вимоги (критерії) до експертних організацій, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці мають затверджуватися Держгірпромнаглядом та погоджуватися з Антимонопольним комітетом України.

<...> щодо права видачі висновків експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва експертними організаціями, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 N 687, повідомляємо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 N 687 затверджено Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання  підвищеної небезпеки (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу шостого пункту 2 Порядку термін "експертна організація" вживається у значенні "суб'єкта господарювання, який має дозвіл Держнаглядохоронпраці на проведення експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - устатковання)".

Таким чином, положеннями Порядку (зокрема, пунктом 23) визначено механізм проведення експертною організацією лише експертного обстеження (технічного діагностування) устатковання.

Наказом Держгірпромнагляду від 03.09.2007 N 195, зареєстрованим в Мін'юсті України 05.11.2007 за N 1247/14514, затверджено вимоги до таких експертних організацій.

Тому, виконуючи функції, передбачені вимогами Порядку, експертні організації готують відповідні висновки лише за результатами проведених експертних обстежень (експертних діагностувань) устатковання. Види таких висновків передбачені пунктом 31 Порядку.

 

Заступник Міністра економічного
розвитку і торгівлі України -
керівник апарату

В. П. Павленко

 
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали