ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ У М. КИЄВІ

ЛИСТ

від 25.07.2011 р. N 7624/10/31-606

(Витяг)

ДПА у м. Києві розглянула лист стосовно податку на додану вартість та в межах своїх повноважень повідомляє.

<...>

Туристичні компанії крім створення та реалізації власного турпродукту є ще посередниками і в рамках посередницьких договорів продають залізничні та авіаквитки.

Оподаткування ПДВ операцій з реалізації квитків на перевезення пасажирів за дорученням перевізника здійснюється за договорами поруки, доручення, комісії у порядку, передбаченому п. 189.4 ст. 189 р. V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - ПКУ), згідно з яким дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 ПКУ.

Згідно з п. 187.1 ст. 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПКУ вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Отже, датою виникнення податкових зобов'язань у комітента (перевізника) є дата відвантаження товарів (перша подія) комісіонеру (особі, що здійснює реалізацію квитків за договорами доручення). На зазначену дату комітент виписує податкову накладну.

У комісіонера на дату отримання товарів від комітента та за наявності податкової накладної виникає право на податковий кредит. У разі якщо комітент не є платником ПДВ, то у комісіонера права на податковий кредит немає.

Базою оподаткування ПДВ у комісіонера за операціями з продажу квитків є вартість пасажирського квитка.

При цьому збільшення податкових зобов'язань з ПДВ у комісіонера при продажу квитків перевізника за готівкові кошти відбувається на дату їх оприбуткування в касі (п. 187.1 ст. 187 р. V ПКУ).

При реалізації квитків на перевезення пасажирів за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку) відповідно до пп. 8.4 п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 21.12.2010 р. N 969, комісіонер виписує податкову накладну за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була виписана на ці операції).

При цьому у разі, якщо комісіонер отримує окремо винагороду за надані послуги, то зазначена сума оподатковується ПДВ в загальному порядку, та на суму такої винагороди повірений виписує перевізнику податкову накладну.

Постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом згідно з п. 185.1 ст. 185 р. V ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ.

Відповідно до п. 186.2 ст. 186 р. V ПКУ місцем постачання послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання, є місце фактичного їх постачання.

Згідно з п. 195.1 ст. 195 р. V ПКУ операції з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються ПДВ за ставкою 0 %.

Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Отже, при здійсненні продажу агентом (повіреним) авіаквитків на міжнародні авіаперевезення на підставі агентських договорів з авіакомпанією-резидентом або авіакомпанією-нерезидентом операції з продажу таких квитків підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 0 %. При цьому винагорода, отримана агентом (повіреним) на підставі агентських договорів з авіакомпанією-резидентом або авіакомпанією-нерезидентом, оподатковується ПДВ за ставкою 20 %.

 

Заступник Голови

О. Онищенко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали