МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 27.02.2012 р. N 1/11-2527

Центральному комітету профспілки працівників освіти і науки України

Щодо порядку надання державних гарантій, який регулюється нормативно-правовими актами

У Міністерстві розглянуто ваше звернення щодо порядку надання державних гарантій педагогічним працівникам та пенсіонерам з їх числа в сільській місцевості і селищах міського типу відповідно до статті 57 Закону України "Про освіту", стосовно дії різних нормативно-правових актів, що регулюють згаданий порядок, і повідомляємо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 N 426 "Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу" регулюються питання порядку надання пільг, компенсацій і гарантій саме для працівників (тобто тих, хто працює) бюджетної сфери, в тому числі і педагогічних працівників. Дія цієї постанови не поширюється на пенсіонерів, які залишили роботу на посадах педагогічних працівників.

Такі пенсіонери повинні бути включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 N 117.

Зазначений реєстр запроваджено з метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою.

За роз'ясненням Мінсоцполітики, до цього реєстру включається інформація про пенсіонерів, які мають право на пільги (у тому числі і тих, які працювали на педагогічних посадах). Дані про працюючих осіб (у тому числі і педпрацівників), які мають право на пільги, компенсації і гарантії, до реєстру не включаються.

Оскільки дія згаданих постанов поширюється на різні категорії осіб, суперечності між зазначеними документами немає.

Згадані гарантії педпрацівникам та пенсіонерам з їх числа надаються за рахунок субвенції з державного бюджету.

Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 N 256.

Головними розпорядниками коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг (гарантій) з житлово-комунальних послуг, на придбання твердого і рідкого пічного побутового палива, зокрема, і передбачених абзацом першим частини четвертої статті 57 Закону України "Про освіту" є управління праці та соціального захисту населення.

Одночасно повідомляємо, що в даний час існує суперечність між постановами КМУ N 530 від 28.05.2008 та N 426 від 31.03.2003 р., оскільки в першій постанові йдеться про межу розміром 900 грн. при наданні пільг, а в другій - про податкову соціальну пільгу, розмір якої щорічно змінюється шляхом відповідного розрахунку.

Рішенням Конституційного Суду ще від 22.05.2008 N 10-рп/2008 введення податкової соціальної пільги було визнано неконституційним. Тобто обидві постанови у зазначеній вище частині суперечать діючому законодавству.

Виходячи з викладеного, у 2012 (як і в попередні роки) гарантоване державою безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням в межах встановлених норм для педагогічних працівників сільської місцевості, селищ міського типу, а також пенсіонерів з їх числа повинно реалізуватись у повному обсязі, оскільки постанови як підзаконні акти не можуть звужувати положень законів України, бо вони мають вищу юридичну силу.

Міністерство неодноразово зверталося до Міністерства фінансів та Міністерства соціальної політики з проханням терміново внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. N 530, а саме вилучити пункт 14 як такий, що суперечить чинному законодавству України. Також було запропоновано внести зміни і до абзацу четвертого пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 N 426. Згадані зміни необхідно внести з метою відповідності цих постанов діючому законодавству.

 

Заступник Міністра -
керівник апарату

П. М. Куліков

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали