СЕКРЕТАРІАТ УПОВНОВАЖЕНОГО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ
ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ТА КУЛЬТУРНИХ ПРАВ ГРОМАДЯН

ЛИСТ

від 17.08.2011 р. N 11/9-Б179792.11/20-69

На ваше звернення Уповноваженого з прав людини щодо внесення до Конституційного Суду України конституційного подання про невідповідність Конституції України (неконституційність) пункту сьомого частини першої Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року N 3491-VI ( N 3491-VI) щодо порядку розрахунків і розмірів пенсій та підвищень до них окремим категоріям громадян України повідомляємо таке.

З порушених питань до Уповноваженого з прав людини надходять численні звернення постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітей війни та військових пенсіонерів, їхніх правозахисних і ветеранських організацій.

Як вам повідомлялося раніше, за нашим переконанням кардинальне розв'язання проблеми можливе шляхом внесення комплексних, взаємопов'язаних і соціально виважених змін до чинних законів, якими встановлюються розміри соціальних виплат незахищеним категоріям громадян України.

З цією метою Уповноваженим з прав людини вживалися заходи Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини". Додатково повідомляємо, що 2 лютого 2011 року Уповноваженим з прав людини Прем'єр-міністрові України внесене подання щодо захисту права ветеранів війни та інших пільгових категорій громадян на отримання передбачених законами України пенсій і компенсацій з пропозиціями організувати обговорення комплексу проблем, пов'язаних із забезпеченням законних прав на соціальний захист ветеранів війни і праці, дітей війни, жертв нацистських переслідувань, інвалідів, учасників ліквідації і постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи з метою розроблення і внесення узгоджених, соціально-виважених законодавчих ініціатив щодо врегулювання питань пенсійного забезпечення і соціального захисту пільгових категорій громадян України.

Порушені вами питання висвітлені в Щорічній доповіді Уповноваженого з прав людини Верховній Раді України про стан дотримання прав і свобод людини і громадянина в Україні органами державної влади, яка оприлюднена 14 січня 2011 року.

Відповідні пропозиції Уповноваженого з прав людини надані також до проектів рекомендацій парламентських слухань "Стан проведення пенсійної реформи та шляхи її вдосконалення", що відбулися у Верховні Раді України 16 лютого 2011 року, та 16 березня 2011 року на тему: "Сучасний стан та актуальні завдання подолання наслідків Чорнобильської катастрофи", в ході яких Уповноважений з прав людини висловив однозначну позицію з цього приводу.

Зокрема, Верховна Рада України Постановою "Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Стан проведення пенсійної реформи та шляхи її вдосконалення" від 5 квітня 2011 року N 3188-VI (Рекомендація N 3188-VI) рекомендує Кабінетові Міністрів України: "... для відновлення соціальної справедливості у солідарній системі здійснити заходи щодо: упорядкування розмірів надбавок і підвищень до пенсії для різних категорій осіб з метою уникнення застосування різних підходів при визначенні їх розміру".

Попри це, Кабінетом Міністрів України запропоновані, а Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", якими встановлено, що у 2011 році норми і положення окремих статей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Таким чином фактично зупинена дія низки норм і положень зазначених законів України та, з урахуванням того, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" визначений дефіцит коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій у розмірі 17,7 мільярдів гривень, створені правові умови для зменшення розмірів компенсацій, пенсій і підвищень до них особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям війни та мінімальних пенсій особам, звільненим з військової служби, інвалідам з числа військовослужбовців строкової служби та особам, які втратили годувальника.

На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України постановою від 6 липня 2011 року N 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" (Постанова N 745) встановив такі виплати, зокрема, учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на 2011 рік.

Інформуємо також, що до Конституційного Суду України внесені три конституційні подання - 56, 49 та 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року N 2857-VI, які перебувають на розгляді у Секретаріаті Суду.

Принципово підтримуючи позицію, висловлену у зазначених конституційних поданнях та у численних зверненнях громадян і громадських організацій, в Секретаріаті Уповноваженого з прав людини завершується розробка відповідних актів реагування щодо сприяння приведенню законодавства про права і свободи людини і громадянина у відповідність з Конституцією України, зокрема - про невідповідність Конституції України (неконституційність) пункту сьомого частини першої Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" ( N 3491-VI) та постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року N 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" (Постанова N 745) щодо розмірів пенсій та підвищень до пенсій окремим категоріям громадян України.

Провадження у цій справі триває.

З повагою,
за дорученням Уповноваженого з прав людини,

 

Завідуючий відділом захисту
прав військовослужбовців,
ветеранів та інвалідів

О. В. Сасько

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали