ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 14.02.2012 р. N 02-18/166

(Витяг)

<...>

Зокрема, у цій сфері прийнято Закон України "Про доступ до публічної інформації" (Закон N 2939-VI) (далі - Закон), Указ Президента України "Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації" від 05.05.2011 р. N 547 (Указ N 547/2011), постанови Кабінету Міністрів України "Питання виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації" в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органах виконавчої влади" від 25.05.2011 р. N 583 (Постанова N 583) та "Про затвердження граничних норм витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію" від 13.07.2011 р. N 740 (Постанова N 740) тощо.

<...>

Частиною 1 статті 13 Закону (Закон N 2939-VI) визначений перелік осіб, які зобов'язані надавати інформацію відповідно до Закону (Закон N 2939-VI). Це, зокрема, суб'єкти владних повноважень (органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади АР Крим та інші), юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету АР Крим, та інші (далі - розпорядники інформації). Тобто більшість розпорядників інформації є підконтрольними Держфінінспекції та її територіальним органам.

Відповідно до Закону (Закон N 2939-VI) інформація на запит надається безкоштовно. Проте у разі, якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, Закон передбачає обов'язок запитувачів відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Водночас, для отримання права стягнення коштів у цьому випадку, розпорядник інформації зобов'язаний затвердити розмір плати за копіювання або друк. В іншому випадку відповідно до частини 3 ст. 21 Закону (Закон N 2939-VI) інформація надається безкоштовно. Безкоштовне надання інформації передбачено також при наданні особі відомостей про себе та інформації, що становить суспільний інтерес.

Розмір фактичних витрат на копіювання та друк документів, що надаються за запитом на інформацію відповідно до Закону (Закон N 2939-VI), повинен визначатись відповідним розпорядником інформації в межах граничних норм, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження граничних норм витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію" від 13.07.2011 р. N 740 (Постанова N 740), а саме:

Послуга, що надається

Граничні норми витрат

Копіювання або друк копій документів формату А4 та меншого розміру (в тому числі двосторонній друк)

не більше ніж 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки

Копіювання або друк копій документів формату А3 та більшого розміру (в тому числі двосторонній друк)

не більше ніж 0,2 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки

Копіювання або друк копій документів будь-якого формату, якщо в документах поряд з відкритою інформацією міститься інформація з обмеженим доступом, що потребує її відокремлення, приховування тощо (в тому числі двосторонній друк)

від 0,3 до 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки

Звертаємо увагу, що розмір граничних витрат змінюється протягом року, оскільки він обчислюється з урахуванням мінімальної заробітної плати. Так, згідно із Законом України "Про Державний бюджет на 2012 рік" від 22.12.2011 p. N 4282-VI (Закон N 4282-VI) розмір мінімальної заробітної плати відповідно становить: з 01.01.2012 р. - 1073 грн., з 01.04.2012 р. - 1094 грн., з 01.07.2012 р. - 1102 грн., з 01.10.2012 р. - 1118 грн., з 01.12.2012 р. - 1134 грн.

Під час проведення ревізії відповідного розпорядника інформації необхідно звертати увагу на питання щодо стягнення плати за надання інформації відповідно до Закону (Закон N 2939-VI).

Під час перевірки цього питання досліджуються:

- акти розпорядника інформації щодо порядку надання інформації за запитами відповідно до Закону (Закон N 2939-VI) та їх реєстрації;

- акти розпорядника інформації, якими встановлено порядок визначення вартості та процедуру стягнення плати за надання інформації (розмір або норми витрат на копіювання або друк інформації, порядок відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, та інші);

- документи, що підтверджують фактичні витрати на копіювання або друк інформації;

- бухгалтерські документи, що підтверджують надходження коштів від запитувача інформації.

У разі визначення розпорядником інформації норм витрат на копіювання (друк) залежно від розміру мінімальної заробітної плати необхідно звернути увагу на дату копіювання (друку) документів. Норми витрат у цьому випадку будуть змінюватись протягом року в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законодавством на відповідний період. Розпорядник інформації може встановлювати і фіксовану плату.

Під час ревізії необхідно також порівняти обсяг коштів, які фактично надійшли за копіювання (друк) документів, що надаються за запитом на інформацію, та які мали надійти (своєчасність та повноту їх зарахування).

В ході перевірки цього питання слід звернути увагу на правильність відображення в бухгалтерському обліку отриманої плати від надання інформації за запитами. Міністерство фінансів України у листі від 12.08.2011 р. N 31-07130-402-24/20266 (Лист N 31-07130-402-24/20266) визначило, що відшкодування фактичних витрат на копіювання та друк інформації можливо здійснювати шляхом відновлення відповідних касових видатків.

Роз'яснення щодо механізму відновлення касових видатків надавалось листом Державного казначейства України від 09.03.2006 р. N 3.4-22/498-2143. Так, відновлення касових видатків можливо лише в межах одного бюджетного періоду. Відповідно до бюджетного законодавства право бюджетних установ на витрачання бюджетних асигнувань, передбачених у кошторисах поточного року, припиняється 31 грудня поточного року.

Якщо з початком нового бюджетного періоду на реєстраційний рахунок бюджетної установи надійшли кошти, видатки за якими були проведені у минулі бюджетні періоди, то зазначені кошти не можуть бути відображені як відновлення касових видатків, а повинні бути перераховані до загального фонду державного бюджету (код доходів 24060300 "Інші надходження").

Законом передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, зокрема, коли особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком. Тобто інформація запитувачу надається за наявності підтвердження надходження коштів за копіювання (друк) до розпорядника інформації. Таким чином, розбіжностей між сумами коштів, які фактично надійшли за копіювання (друк) та які мали надійти, не повинно бути. У разі наявності таких розбіжностей з'ясовуються їх причини та наявність порушень.

<...>

 

Перший заступник Голови

В. Костюшко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали