НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 21.09.2011 р. N 7067/17/17-11

 

Ліцензіатам, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу

Копія:

Територіальним представництвам НКРЕ

Щодо укладення договорів на виконання робіт, пов'язаних з обмеженням та відключенням від газопостачання споживачів-боржників

В зв'язку з непоодинокими зверненнями ліцензіатів, що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності за нерегульованим тарифом, щодо неможливості виконання ними вимог законодавства у частині наявності договорів з уповноваженим органом у сфері енергозбереження, та/або газотранспортним, та/або газорозподільними підприємствами на виконання робіт, пов'язаних з обмеженням та відключенням від газопостачання споживачів-боржників, з причин неукладення останніми даних договорів Національна комісія регулювання електроенергетики України в межах наданих повноважень повідомляє наступне.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" газотранспортні та газорозподільні підприємства мають право обмеження або припинення транспортування і постачання природного газу споживачам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема у разі проведення неповних розрахунків за послуги із зберігання, транспортування і розподілу природного газу, недотримання споживачами умов договорів, у тому числі перевищення обсягу споживання природного газу понад закуплений обсяг за відповідний період та не виділення їм планових обсягів постачання природного газу (лімітів).

Відповідно до пункту 10 Порядку забезпечення споживачів природним газом (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом" (із змінами і доповненнями), постачальники природного газу укладають з Державною інспекцією з енергозбереження або з газотранспортними і газовидобувними підприємствами НАК "Нафтогаз України" та суб'єктами господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, договори на виконання робіт, пов'язаних з припиненням (обмеженням) в установленому порядку постачання природного газу споживачам-боржникам.

Відповідно до пункту 12 Порядку газотранспортні та газовидобувні підприємства НАК "Нафтогаз України", а також суб'єкти господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, обмежують або припиняють подачу газу споживачам в установленому порядку у разі неповного проведення розрахунків за спожитий природний газ та надані послуги з його транспортування та розподілу, або для яких постачальником не виділено планових обсягів (лімітів) поставки природного газу, при цьому відповідальність за наслідки дій з припинення подачі газу несе сторона, яка не виконала умов відповідних договорів.

Відповідно до пункту 14 Порядку у разі невиконання доручень постачальників природного газу щодо припинення (обмеження) в установленому порядку постачання газу споживачам-боржникам газотранспортні і газовидобувні підприємства НАК "Нафтогаз України" та суб'єкти господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, Державна інспекція з енергозбереження несуть відповідальність згідно з договорами.

Керівники таких підприємств у разі невжиття заходів щодо припинення (обмеження) газопостачання споживачів, для яких постачальником не виділено планових обсягів (лімітів) поставки природного газу, несуть відповідальність в установленому порядку за безлімітно протранспортовані обсяги природного газу.

Провадження господарської діяльності з постачання газу за нерегульованим тарифом можливе при виконанні ліцензіатом зокрема вимог пункту 2.1.6 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за нерегульованим тарифом (далі - Ліцензійні умови), затверджених постановою НКРЕ від 13.01.2010 N 10 (із змінами і доповненнями), у частині наявності договорів з уповноваженим органом у сфері енергозбереження, та/або газотранспортними, та/або газорозподільними підприємствами на виконання робіт, пов'язаних з обмеженням та відключенням від газопостачання споживачів-боржників.

Разом з тим, відповідно до пункту 3.4.2 Ліцензійних умов ліцензіат зобов'язаний передбачати в договорах на постачання газу умови, на яких ліцензіат має право обмежити або припинити постачання газу споживачу, та стандарти послуг, які надаються споживачу.

В свою чергу, провадження господарської діяльності з розподілу газу можливе при виконанні ліцензіатом також пункту 2.1.6 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затверджених постановою НКРЕ від 13.01.2010 N 12, у частині наявності договорів з газопостачальними підприємствами на виконання робіт, пов'язаних з обмеженням та відключенням від газопостачання споживачів-боржників.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" (далі - Закон України) недотримання вищезазначених пунктів Ліцензійних умов є правопорушеннями на ринку природного газу. За порушення відповідних ліцензійних умов ліцензіати несуть відповідальність згідно з вимогами чинного законодавства. Зокрема, пунктом 5 статті 23 Закону України передбачено накладення штрафу від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч (від 8500 грн. до 850000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень НКРЕ України.

Ураховуючи вказане, звертаємо увагу на необхідність всім ліцензіатам, що мають ліцензію з розподілу природного і нафтового газу, врегулювати свою діяльність відповідно до вищевказаних актів законодавства у разі звернення постачальників, що мають ліцензію з постачання природного газу за нерегульованим тарифом, щодо укладення договорів на виконання робіт, пов'язаних з обмеженням та відключенням від газопостачання споживачів-боржників.

 

Член Комісії

К. Теличко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали