ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЗАПОРІЖЖЯ

ВИРОК

12.12.2011 р.

 N 1-303/2011р.

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого - судді  Татарінова В. І., при секретарі - Голуб В. В. (за участю: прокурорів - Кметь А. Г., Галянчук Н. М., Ворона М. В., адвокатів - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Київ, українець, громадянин України, має повну вищу освіту, неодружений, працює на телерадіокомпанії "Веселка" м. Кіровоград на посаді лінійного майстру кабельних мереж, мешкає за адресою: АДРЕСА_2, не судимий, у скоєнні злочину передбаченогост. ст. 27 ч. 3, 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець смт Краснокутськ Харківської області, українець, громадянин України, має вищу освіту, неодружений, непрацюючий, мешкає за адресою: АДРЕСА_3, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженець м. Обухів Київської області, українець, громадянин України, має вищу освіту, приватний підприємець, одружений, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_8, уродженець с. Задністрянськ Галицького району Івано-Франківської області, українець, громадянин України, має незакінчену вищу освіту, непрацюючий, мешкає за адресою: АДРЕСА_5, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_10, уродженець м. Запоріжжя, українець, громадянин України, має незакінчену вищу освіту, неодружений, студент історичного факультету Запорізького національного університету, мешкає за адресою: АДРЕСА_6, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_19, уродженець м. Харків, українець, громадянин України, має середньо-спеціальну освіту, який не працює, неодружений, мешкає за адресою: АДРЕСА_7, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_13, уродженець м. Овруч Житомирської області, українець, громадянин України, має вищу освіту, непрацюючий, неодружений, мешкає за адресою: АДРЕСА_8, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_15, уродженець м. Калуш Івано-Франківської області, українець, громадянин України, який має незакінчену вищу освіту, не працює, неодружений, мешкає за адресою: АДРЕСА_10, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_9, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України; ОСОБА_16, ІНФОРМАЦІЯ_18, уродженець с. Красносільці Збаражського району Тернопільскої області, українець, громадянин України, має середньо-спеціальну освіту, не працює, неодружений, мешкає за адресою: АДРЕСА_11, раніше не судимий, у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України, встановив:

28.12.2010 року, діючи з умислом, спрямованим на умисне знищення бюсту ОСОБА_17, що був встановлений по АДРЕСА_12, поряд з будівлею Запорізького обкому Комуністичної партії України, ОСОБА_8, разом із ОСОБА_10, на автомобілі останнього "Сітроєн", державний номер НОМЕР_1, приїхали до м. Запоріжжя, де зустрілись з прибулими за його вказівкою ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_16 і ОСОБА_11 та дістались в район місця розташування Запорізького обкому КПУ.

Перебуваючи за вказаною адресою, ОСОБА_8, який у листопаді 2010 року разом з ОСОБА_14 отримав від ОСОБА_12 інформацію про місцезнаходження вказаного бюсту, шляхи відходу з місця майбутнього злочину та заздалегідь отримав від останнього згоду на переховування знарядь злочину, показав ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_16, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_18 та ОСОБА_10 бюст ОСОБА_17 та повідомив, що об'єктом їх злочину є вказаний бюст, який вони мають знищити за допомогою кувалди, яку мав при собі ОСОБА_10, та бензопили, яку мав при собі ОСОБА_11, а також розподілив ролі між співвиконавцями та іншими учасниками злочину.

Цього ж дня приблизно о 16:30 за вказівкою ОСОБА_8 співучасники злочину, діючи умисно, почали вчинення спільних злочинних дій, спрямованих на знищення чужого майна, а саме малої архітектурної форми - бюсту ОСОБА_17.

Так, ОСОБА_8 керував вчиненням злочину та разом з ОСОБА_14 і ОСОБА_16, діючи спільно, умисно, з метою сприяння вчиненню злочину, слідкували за оточуючою обстановкою навколо будівлі Запорізького обкому Компартії України, для завчасного попередження співучасників злочину про наближення до місця вчинення сторонніх осіб або працівників міліції.

У той же час ОСОБА_13 та ОСОБА_15, діючи спільно, умисно, з метою сприяння вчиненню злочину, підбігли до дверей будівлі та заблокували їх своїми тілами, щоб позбавити присутніх у будівлі осіб можливості перешкодити або завадити знищенню бюсту ОСОБА_17.

Після цього, безпосередні виконавці злочину ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_9, діючи спільно, маючи умисел на знищення чужого майна за допомогою бензопили та кувалди, направились до бюсту ОСОБА_17, де ОСОБА_10 і ОСОБА_9 допомогли ОСОБА_11 залізти на постамент, на якому стояв бюст ОСОБА_17, окрім того, ОСОБА_10, подав бензопилу, якою ОСОБА_11 став відпилювати голову бюсту.

У свою чергу, ОСОБА_10 кувалдою, яку мав при собі, повідбивав металеві літери, закріплені на постаменті, з яких складався напис щодо ОСОБА_17, і також заліз на постамент, куди йому ОСОБА_9 подав кувалду, якою він після нанесення ОСОБА_11 кількох глибоких надрізів відбив голову бюсту ОСОБА_17.

Крім того, увесь процес знищення чужого майна ОСОБА_16, за вказівкою ОСОБА_8, зафіксував, здійснюючи відеозапис дій співучасників злочину, який у подальшому через сторонніх осіб помістив у мережу Інтернет для загального перегляду.

Після знищення майна Запорізького обкому КПУ ОСОБА_8, ОСОБА_13, ОСОБА_16, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_18, ОСОБА_11 та ОСОБА_10 покинули місце злочину, забравши із собою знаряддя злочину кувалду та бензопилу.

Того ж дня приблизно о 17:00 ОСОБА_8, ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_10 на автомобілі останнього "Сітроєн", державний номер НОМЕР_1, прибули до кінотеатру "Космос", який розташований по вул. Космічній у м. Запоріжжя, де зустрілись з ОСОБА_12, який, виконуючи заздалегідь надану обіцянку щодо переховування знарядь злочину, діючи умисно, отримав від прибулих осіб кувалду та бензопилу, які декілька днів переховував та у подальшому передав на адресу ОСОБА_11 автобусом підприємства ААЗ "Трейдінг Ко".

За таких обставин майно, яке належало Запорізькому обласному комітету Комуністичної партії України, тобто бюст ОСОБА_17, було приведено у стан повної непридатності щодо цільового використання, тобто знищено.

Таким чином, ОСОБА_10, ОСОБА_11 і ОСОБА_18, діючи умисно, спільно та узгоджено між собою, за вказівками ОСОБА_8, який організував та керував вчиненням злочину, та за пособництвом: ОСОБА_12, який своїми порадами сприяв вчиненню злочину та заздалегідь обіцяв переховати знаряддя злочину і переховував їх; ОСОБА_13 і ОСОБА_15, які усуненням перешкод сприяли вчиненню злочину, а саме здійснювали блокування вхідних дверей будівлі обкому КПУ; а також ОСОБА_14 і ОСОБА_16, які сприяли вчиненню злочину шляхом забезпечення безпеки від можливого втручання будь-яких сторонніх осіб та своєчасного повідомлення про таке втручання співвиконавців, умисно знищили чуже майно, а саме бюст ОСОБА_17, який був розташований поряд з АДРЕСА_12 та належав Запорізькому обласному комітету Комуністичної партії України, чим завдали матеріальну шкоду на суму 109828 грн., що є великим розміром, оскільки більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

В судовому засіданні підсудні ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 винними себе не визнали, але відверто розповіли про обставини при яких вони знищили бюст ОСОБА_17.

Дослідивши матеріали кримінальної справи, суд вважає доказаною провину ОСОБА_8 у вчиненні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 3, 194 ч. 1 КК України, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 у вчиненні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 у вчиненні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України. Це підтверджується сукупністю наступних доказів:

Підсудний ОСОБА_8 суду повідомив, що винним себе не вважає тому, що своїми діями не заподіяв шкоду в особливо великих розмірах при пошкодженні бюста ОСОБА_19 28.12.2010 року. Дійсно, за його ініціативою була спланована та проведена акція пошкодження бюста, розташованого на території Запорізького обкому КПУ за адресою: АДРЕСА_12 до якої ним були залучені ОСОБА_12, ОСОБА_9, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_16 Так, згідно розподілених ним ролей, ОСОБА_13 та ОСОБА_15 проникли до території обкому КПУ, де заблокували вхідні двері до будівлі. Тим часом, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, проникнувши до території обкому КПУ, підійшли до бюсту ОСОБА_19 та за допомогою бензопили та кувалди пошкодили вказаний бюст, відділивши голову від бюста. У цей час він разом із ОСОБА_14 знаходилися на певній відстані від будівлі КПУ, де спостерігав щоб будь-хто не перешкодив пошкодженню бюста, тобто в разі появлення інших осіб були повинні будь-яким чином, окрім фізичного насильства, їх затримати. ОСОБА_16, знаходячись на певній відстані, знімав момент пошкодження бюсту на свій мобільний телефон. ОСОБА_12 заздалегідь указав місце розташування території та будівлі обкому КПУ, бюсту ОСОБА_19, надав можливість йому та ОСОБА_10 переночувати у нього вдома, а також, після скоєння акції, переправив знаряддя за місцем вимоги ОСОБА_11. Він давав вказівку тільки спиляти голову бюсту. Їхні дії були направленні на пошкодження бюсту, а не на його знищення. Він керував іншими хлопцями вони мали домовлятись тільки про відпил голови і на цьому акція була закінчена. Він бачив відео цієї акції в інтернеті. Він давав вказівку тільки спиляти голову бюсту.

Підсудний ОСОБА_12 повідомив, що дійсно в період часу з листопада 2010 року по 28.12.2010 р. він показав ОСОБА_8 та ОСОБА_14, а потім ОСОБА_8 та ОСОБА_10 місце розташування території та будівлі обкому КПУ, надав можливість ОСОБА_8 та ОСОБА_10 переночувати у нього вдома з 27 на 28 грудня 2010 року та 28.12.2010 року, дізнавшись від ОСОБА_8 про пошкодження бюста ОСОБА_19, переправив за вказівкою ОСОБА_11 до м. Івано-Франківська бензопилу та кувалду. Також, раніше, він познайомив ОСОБА_8 із ОСОБА_20, яка потім разом із ОСОБА_8 відвідувала, за проханням останнього, територію та будівлю Запорізького обкому КПУ. Він не приймав участь у акції, так як думав що вони хочуть подивитися місто Запоріжжя і тому на їх прохання показав бюст ОСОБА_21. Про цю подію він дізнався від ОСОБА_8 у вечорі коли вони зустрілися біля кінотеатру "Космос". Йому передали мішок, що в ньому було він не знав. Він не був знайом з ОСОБА_11. Він не пам'ятає ОСОБА_20 йому передав інструменти чи ні. ОСОБА_8 йому казав, що пошкодили бюст. Що знаходилось в мішку він не знав, він був важкий. Дома він його не відкривав, що там знаходяться інструменти, якими пошкодили бюст ОСОБА_17 він дізнався під час слідства.

Підсудний ОСОБА_14 повідомив, що винним себе не визнає, тому, що вважає свої дії законними, встановлення бюста ОСОБА_19 на території Запорізького обкому КПУ є незаконним, бо це зроблено в порушення законодавства України.

Дійсно, 28.12.2010 він разом із ОСОБА_9 та ОСОБА_15 прибули до м. Запоріжжя, де їх зустріли ОСОБА_8 та ОСОБА_10, для здійснення пошкодження бюста ОСОБА_19. Після цього, вони приїхали та зупинилися неподалік від обкому КПУ. Там йому ОСОБА_8 була надана вказівка, згідно якої він повинен в визначений час зустрітися разом із ОСОБА_8 неподалік від обкому КПУ та знаходитися разом із ним у час скоєння акції. Під час скоєння акції, він разом із ОСОБА_8 знаходилися на певній відстані від території та будівлі обкому КПУ та у цей час він почув звук роботи бензопили та глухий звук, тобто удар кувалдою. Після цього ОСОБА_8 сказав йому, що акція відбулася та йому можна їхати до дому. У цей час, він побачив, що з території обкому КПУ вибігло 2 - 3 людей, які направилися до в'їзду до пустиря, який знаходиться навпроти обкому КПУ. Після цього, він направився за місцем свого мешкання, де подивився в мережі "Інтернет" відеозапис пошкодження бюста ОСОБА_19. Він був знайомий з усіма хлопцями. До території обкому КПУ та до бюсту ОСОБА_21 був доступ вільний. Біля обкому КПУ ОСОБА_8 йому сказав, що він повинен буде відволікати увагу перехожих. Він чув звук, який був схожий на звук працюючої бензопили. У ОСОБА_12 він не ночував. ОСОБА_8 подзвонив йому і сказав щоб він взяв з собою на акцію пару хлопців, це можуть бути ОСОБА_15 і ОСОБА_9. Він визнає факт причетності до акції, свою провину не визнає. Якщо б його затримували робітники міліції він би не сперечався.

Підсудний ОСОБА_22 повідомив, що не вбачає в своїх діях складу будь якого злочину. 28.12.2010 року він прибув до м. Запоріжжя разом із ОСОБА_14 і ОСОБА_9. Прибувши, їх зустрів ОСОБА_8 та ОСОБА_10, після чого вони направилися до Малого ринку в м. Запоріжжі, де ОСОБА_8 надав вказівки про те, що у 16 годині 29 хвилин йому потрібно підійти до входу до обкому КПУ після чого необхідно заблокувати вхідні двері безпосередньо до самої будівлі. Також, ОСОБА_8 надав вказівки кожному із прибулих щодо їхніх ролей у здійснені пошкодження бюста ОСОБА_19. У зазначений час він, заздалегідь, разом із ОСОБА_14, вирушив до вказаного йому місця, тобто до обкому КПУ. За АЗС вони з ОСОБА_14, розійшлися, тобто він направився до вул. Авангардної, а ОСОБА_14 направився вздовж вул. ОСОБА_23 на ділянку місцевості, розташованої за ігровим майданчиком. Прямуючи до вказаного місця, його наздогнав ОСОБА_13, під час розмови із яким виявилося, що їм обом відведено одну і ту ж саму роль, тобто блокування вхідних дверей до будівлі обкому КПУ. Разом із ОСОБА_13 вони дійшли до пустиря, що знаходиться навпроти території обкому КПУ, де очікували появи інших хлопців. У вказаний час, тобто приблизно о 16 годині 30 хвилин, вони разом із ОСОБА_13, у тому числі побачивши, що з іншого боку наближаються ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, направилися до вхідних дверей самої будівлі. Тим часом, також на територію обкому КПУ проникли інші учасники злочину, тобто ОСОБА_11 (разом із бензопилою), ОСОБА_10 та ОСОБА_9. В той час, коли ОСОБА_9, ОСОБА_11 та ОСОБА_24 підбігли до бюста ОСОБА_19, ОСОБА_11 вліз на постамент, а ОСОБА_24 надав йому бензопилу. Після цього, ОСОБА_11 за допомогою бензопили зробив два надрізи з обох боків голови бюста, а потім ОСОБА_24 за допомогою кувалди, яку він взяв у ОСОБА_9, відбив голову бюста ОСОБА_19. Після виконання свого завдання у здійснені вказаної акції, він покинув територію обкому КПУ, після чого направився до залізничного вокзалу "Запоріжжя-1" та вирушив додому.

Підсудний ОСОБА_9 повідомив, що 28.12.2010 року він разом із ОСОБА_14 та ОСОБА_15 прибули до м. Запоріжжя, де їх зустріли ОСОБА_8 та ОСОБА_10, для здійснення пошкодження бюста ОСОБА_19. Після цього, вони приїхали та зупинилися неподалік від обкому КПУ. Там йому ОСОБА_8 була надана вказівка, згідно якої він повинен зустрітися із ОСОБА_10 та ОСОБА_11 неподалік від обкому КПУ та знаходитися разом із ним у час скоєння злочину, а при необхідності надавати будь-яку допомогу. Після цього він зустрівся із вказаними особами, і бачив ОСОБА_11 перевірив роботу бензопили, а ОСОБА_10 дав йому кувалду, після чого вони вирушили до будівлі обкому КПУ. Підійшовши до обкому КПУ, він побачив, що першими на його територію зайшли ОСОБА_13 та ОСОБА_15, які направилися до вхідних дверей будівлі та заблокували їх. Тим часом, він разом із ОСОБА_10 та ОСОБА_11 підійшли до бюста ОСОБА_19, де ОСОБА_11 бензопилою зробив 2 надрізи голови бюста з обох боків, а ОСОБА_10, взявши в нього кувалду, відбив голову. Після цього, вони покинули місце злочину. Він був знайомий з усіма хлопцями. Про поїздку до Запоріжжя йому повідомив ОСОБА_14. З якою метою була поїздка до Запоріжжя він не питав. Вони їхали до Запоріжжя на автобусі. Як добиралися до обкому КПУ ОСОБА_14 та ОСОБА_15 він не знає. Він знаходився перед бюстом трохи ліворуч, та передав кувалду ОСОБА_10. Літери з бюсту ні хто не збивав. Йому запропонували взяти участь у цій акції і він погодився, бо він розділяє ці політичні погляди. Мети зруйнувати пам'ятник не було. Він стояв спиною до дверей, якби двері грюкали, він би почув.

Підсудний ОСОБА_10 повідомив, що 27.12.2010 року він разом із ОСОБА_8 прибули до м. Запоріжжя на його автомобілі. У цей день вони разом проїхали до будівлі обкому КПУ, де ще раз оглянули місце розташування самої будівлі та бюсту ОСОБА_17. Після цього, вони направилися до ОСОБА_12, у якого заночували. Наступного дня, тобто 28.12.2010 року, він разом із ОСОБА_8 зустріли на автобусній станції N 1 прибулих із Харкова ОСОБА_15, ОСОБА_14 та ОСОБА_9. Після цього ОСОБА_8 проведено інструктаж із вказаними особами, згідно якого вони були освідомленні із метою прибуття до м. Запоріжжя, проведенням акції направленої на пошкодження бюсту ОСОБА_19. Отримавши згоду кожного із присутніх, ОСОБА_8 були розподілені та доведені ролі кожному, згідно яких до ролі ОСОБА_15 та ОСОБА_13, входило безпосереднє блокування вхідних дверей будівлі обкому КПУ разом із ОСОБА_9, та ОСОБА_11 були повинні вчинити дії щодо пошкодження бюста ОСОБА_19. Після цього він разом із ОСОБА_8 привезли ОСОБА_9, ОСОБА_15 та ОСОБА_14 на Малий ринок у м. Запоріжжі, де залишили їх, а самі направилися на залізничний вокзал "Запоріжжя-1", де мали зустріти ОСОБА_11, ОСОБА_13 та ОСОБА_16. Перед поїздкою на залізничний вокзал, він дав ОСОБА_9 рюкзак з кувалдою. Прибувши до вокзалу, вони зустрілися із вказаними особами, після чого знову ОСОБА_8, було проведено інструктаж, в ході якого, ним були доведені до прибулих ролі, тобто ОСОБА_13 вказано на здійснення дій щодо блокування дверей обкому КПУ разом із ОСОБА_15, ОСОБА_11 (який привіз із собою бензопилу) вказано на вчинення дій щодо пошкодження бюста ОСОБА_19 ОСОБА_16, вказано на те, що він повинен знайти місцевість, з якої йому зручно буде проводити відеозапис моменту скоєння злочину. Після цього він разом із вказаними особами прибули до дитячого ігрового майданчика, який розташований неподалік від будівлі обкому КПУ. Знаходячись на цій ділянці, ОСОБА_11 та він дістали із його автомобіля бензопилу та завели її, щоб перевірити справність. Перевіривши бензопилу, вони разом направились на зустріч із ОСОБА_9. Ті хто залишився, діяли згідно відведених ним ролей.

Зустрівшись із ОСОБА_9 на стоянці біля входу до "Зооринку" навпроти трамвайної колії, він дістав із автомобіля кувалду, яку помістив до рюкзака ОСОБА_9. Після цього, вони направилися до будівлі обкому КПУ. Підійшовши до паркану огорожі обкому КПУ, ОСОБА_11 завів бензопилу, після чого ОСОБА_13 та ОСОБА_15, які підійшли до входу на територію обкому КПУ з іншого боку, проникли на територію та підійшли до вхідних дверей, які заблокували, тобто підперли їх своїми плечима. Тим часом, він разом із ОСОБА_11 та ОСОБА_9 підбігли до бюста ОСОБА_19, який розташований ліворуч від входу в будівлю обкому КПУ, після чого ОСОБА_11 вліз на постамент, а він надав йому бензопилу. ОСОБА_9 розташувався поруч. Коли ОСОБА_11 зробив 2 надпили бензопилою голови бюсту ОСОБА_17, він взяв з рюкзака ОСОБА_9 кувалду, та відбив голову бюста ОСОБА_17. Голова покотилася та впала з парапету, на якому розташований сам бюст. Після цього, він із кувалдою та ОСОБА_11 із бензопилою, покинули територію обкому КПУ та перетнули огороджений пустир. Після цього, він повернувся до свого автомобіля, на якому направився до кінотеатру "Космос", де зустрівся разом із ОСОБА_8, ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12. Під час розмови, ОСОБА_12 забрав із багажника автомобіля, щоб відіслати автомобільною поштою "АвтоЛюкс" до місця мешкання ОСОБА_11, бензопилу та кувалду. Перед тим, як залишити м. Запоріжжя, вони (всі окрім ОСОБА_12С.) прибули до залізничного вокзалу, де ОСОБА_9 повернув йому рюкзак. Згодом вони покинули м. Запоріжжя та направилися по домівках. 29.12.2010 р. він бачив в інтернеті, що бюст було відновлено, він був вже з головою. Їх метою було пошкодження, а не знищення бюсту ОСОБА_17. Він не бачив, щоб хтось відбивав літери з бюсту. Ані він, ані ОСОБА_24 літери не відбивали. Акція тривала приблизно одну хвилину.

Підсудний ОСОБА_11 повідомив, що 28.12.2010 року він безпосередньо приймав участь разом із ОСОБА_10 та ОСОБА_9 у від'єднанні голови бюста ОСОБА_17, розташованого на території Запорізького обкому КПУ за адресою: м. Запоріжжя вул. Горького б. 133-б. Згодом голову приєднали до бюста, який в подальшому використовувався за його призначенням і таким чином не був знищений. Пошкодження бюста ОСОБА_19 було скоєно з ідеологічних мотивів, бо ОСОБА_17 є катом українського народу, а також керівником тоталітарного режиму. 28.12.2010 року він разом із ОСОБА_13 та ОСОБА_16 прибули до м. Запоріжжя, де їх зустріли ОСОБА_8 та ОСОБА_10, для здійснення пошкодження бюста ОСОБА_19. Він знав усіх хлопців. Він сам запропонував що приїде до Запоріжжя з бензопилою. Він взяв із собою бензопилу з метою пошкодження бюсту. Він не бачив як хто-небудь відбивав літери та цифри на бюсті ОСОБА_17 Після того, вони приїхали та зупинилися неподалік від обкому КПУ, де він перевірив працездатність бензопили. Далі, за вказівкою ОСОБА_8, він разом із ОСОБА_10 направилися на зустріч із ОСОБА_9. Зустрівшись з ОСОБА_9, вони направилися до будівлі обкому КПУ де побачили, що ОСОБА_13 та ОСОБА_15 підбігли до вхідних дверей будівлі обкому КПУ та заблокували їх. В свою чергу він разом із ОСОБА_10 та ОСОБА_9 підбігли до бюста ОСОБА_19, де він піднявся на постамент та бензопилою зробив 2 надрізи голови. Тим часом ОСОБА_10 за допомогою кувалди відбив голову, після чого вони покинули місце злочину. У подальшому, він із ОСОБА_10 приїхали до кінотеатру "Космос", де він віддав ОСОБА_12 бензопилу та попрохав останнього відправити її до м. Івано-Франківська. Потім він разом із ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_13 направилися по домівках. Також повідомив, що доступ на територію обкому КПУ був вільний, ворота були відчинені, з людей також не було. 29.12.2010 р. він в інтернеті бачив, що бюст був у такому ж стані як до акції пошкодження.

Підсудний ОСОБА_13 повідомив, що 28.12.2010 року з метою пошкодження бюста ОСОБА_19, розташованого на території Запорізького обкому КПУ за адресою: м. Запоріжжя вул. Горького б. 133-б, він разом із ОСОБА_16 та ОСОБА_11, який привіз із собою бензопилу, дістались до м. Запоріжжя, де їх зустріли ОСОБА_8 та ОСОБА_10. Після цього вони дістались та зупинилися неподалік від обкому КПУ, де ОСОБА_8 надав йому вказівки щодо його ролі в скоєні цього злочину, тобто блокуванні вхідних дверей будівлі обкому КПУ разом із ОСОБА_15. Він не знав де знаходиться обком КПУ. При ньому ОСОБА_8 іншім особам ні чого не пояснював та інструкцій не давав. Діючи згідно вказівки ОСОБА_8 він направився до обкому КПУ та по дорозі зустрів ОСОБА_15 вони розташувались неподалік від обкому КПУ, та чекали умовного сигналу. Дочекавшись сигналу, він разом із ОСОБА_15 підбігли до вхідних дверей обкому КПУ та заблокували їх. Тим часом, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 підбігли до бюсту ОСОБА_17 де ОСОБА_11 виліз на постамент та за допомогою бензопили зробив 2 надрізи з різних боків голови. ОСОБА_10, взявши кувалду у ОСОБА_9, відбив голову бюста. Коли заглухла бензопила, він почув як щось дзенькнуло, після чого він пішов на проспект, сів в таксі та поїхав. Після цього, він зустрівся біля кінотеатру "Космос" в м. Запоріжжі разом із ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_25, якому було передано бензопилу та кувалду, які він повинен був відправити ОСОБА_11. Згодом вони направилися всі, окрім ОСОБА_12, по своїх домівках.

Підсудний ОСОБА_26 повідомив, що 28.12.2010 він разом із ОСОБА_13 та ОСОБА_11 прибули до м. Запоріжжя, де їх зустрів ОСОБА_10 і ОСОБА_8, для здійснення пошкодження бюста ОСОБА_19. Після цього, вони приїхали та зупинилися неподалік від обкому КПУ. Там йому ОСОБА_8 була надана вказівка, згідно якої він направився до будівлі обкому КПУ, де знаходячись неподалік, за допомогою свого мобільного телефону, здійснював відеозапис пошкодження бюста ОСОБА_19. Вказаний відеозапис, у цей день він відвіз до м. Дніпропетровська, де передав його ОСОБА_21, який розмістив цей відеозапис на офіційному сайті ВО "Тризум ім. Степана Бандери". Він був знайомий з усіма учасниками акції. ОСОБА_8 йому не казав ані про знищення ані про пошкодження бюсту ОСОБА_17 ОСОБА_8 йому сказав, що як появляться люди на території обкому КПУ, йому необхідно буде провести відеозйомку на камеру мобільного телефону. На відеозаписі не видно хто саме перебував на території обкому КПУ, він не бачив хто з учасників, які вчиняв дії. Коли він побачив що всі особи пішли з території обкому КПУ, він перестав здійснювати відеозапис та пішов до трамвайної зупинку. Він чув звуки бензопили, та чув удари кувалдою. Яким чином учасники акції покинули Запоріжжя він не знає.

Свідок ОСОБА_27 суду повідомив, що він є головою Запорізької обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури. На початку 2010 р. до нього звернувся перший секретар обкому КПУ ОСОБА_28 з проханням порекомендувати художника скульптора для вибору автора скульптури, так як у них склався актив художників та скульпторів. Він порекомендував скульптора ОСОБА_29, а їхня організація виступила гарантом. ОСОБА_29 зробив декілька ескізів, які показав представникам обкому КПУ, ескізи були виконані з пластиліну, після того як було зроблено вибір, то ОСОБА_29 почав виготовлення напівфігура. ОСОБА_29 було запропоновано, щоб розрахунки за виготовлення бюсту проходили через їх організацію. Запорізький обком КПУ повністю розрахувався за виготовлення напівфігури ОСОБА_21, яка була виготовлена з силуміну. Гроші було переказано поетапно. Напівфігура була виготовлена з силуміну. Також пояснив, що дозволу потребує встановлення пам'ятнику, на встановлення бюсту на території обкому КПУ дозвіл не потрібен. Будь-які свідоцтва, паспорта, інші документи на виготовленні пам'ятники та бюсти Запорізька обласна організація Українського товариства охорони пам'яток історії та культури не зобов'язані видавати. Про знищення напівфігури йому стало відомо з газет, пізніше йому зателефонував ОСОБА_30 та розповів про знищення бюсту ОСОБА_21.

Свідок ОСОБА_31 суду повідомила, що на протязі року вона працює прибиральницею в Запорізькому обкомі КПУ, який розташований за адресою: АДРЕСА_12. На постаменті, який розташований ліворуч від входу в будівлю, раніше був розташований бюст ОСОБА_17 28.12.2010 року о 07 годині 30 хвилин вона прийшла на роботу до обкому КПУ, де знаходилась приблизно до 17 години. Приблизно о 16 годин 35 хвилин вона побачила що, на територію обкому КПУ зайшло 2 людини. З початку вона подумала, що повернувся хтось з їхніх робітників, після чого вийшла з приміщення охорони, де все це бачила на моніторі спостереження, та направилась до вхідних дверей. Там вона побачила, що 2 людини підбігли до вхідних дверей та заблокували їх, тобто притиснули їх своїми тілами та стали утримувати, при цьому вони ховали свої обличчя. Також слідом за даними хлопцями на територію обкому КПУ забігли 3 невідомих осіб, у одного з них в руках була бензопила, які направились до бюсту ОСОБА_21. Один з цих хлопців заліз на постамент та за допомогою даної бензопили зробив два надпили голови бюсту ОСОБА_17. Також вона чула звук працюючої пили. Після чого вона побачила, що голова була відділена від бюсту та впала в низ. Яким способом була відділена голова вона не бачила. Після цього невідомі бігом залишили територію обкому КПУ. Після того як зазначені особи покинули територію, вона вийшла на подвір'я обкому, де побачила голову бюсту ОСОБА_17, що лежала на дорозі яка веде від в'їзду до внутрішнього двору. Впізнати даних осіб вона не зможе, так як не бачила їх облич, тому, що вони їх прикривали, а також в силу того, що вона дуже сильно перелякалась. За вказаними причинами вона також не зможе описати одежу даних осіб, крім того, що вона мала темні відтінки.

Свідок ОСОБА_32 суду повідомила, що вона за освітою технік зеленого будування, закінчила техкомбінат, і була призначена бухгалтером у громадський організації. Бюст ОСОБА_17 знаходиться на балансі що підтверджується документами. Її вартість складає приблизно 110 тисяч гривень. Оплата за її виготовлення проводилась як через банк так і по квитанціям. Скульптор ОСОБА_29 є ПП, йому оплата проводилась по квитанціям. Як вона пам'ятає на підтвердження виконаних робіт по виготовленню бюсту ОСОБА_21, склався відповідний акт, крім того укладались договори з виконавцем робіт ОСОБА_29 наведений бюст взято на баланс Запорізького обкому КПУ. усі фінансові документи з оплати вартості виготовлення бюсту ОСОБА_21 відповідають вимогам законодавства.

Свідок ОСОБА_28 суду повідомив, що він є першим секретарем обкому КПУ. До обкому та особисто до нього неодноразово зверталися ветерани Великої Вітчизняної війни з проханням встановити на території обкому КПУ бюст ОСОБА_17. Через Запорізьку обласну організацію Українського товариства охорони пам'яток історії та культури обком КПУ вийшов на скульптора ОСОБА_29 та уклали договір на виконання робіт. Згідно з укладеними угодами ОСОБА_29 виготовив три макети з пластиліну, за які з ним розрахувалися. У подальшому, з використанням цього макету, який на їх думку найбільш відповідав дійсності, ОСОБА_29 виготовив напівфігура з силуміну, (раніше було помилково вказано що фігуру було виготовлено з бронзи). Всю документацію щодо виготовлення бюсту ОСОБА_17 перевірялось під час проведення перевірок. Документи що підтверджують затрати 20000 гривень на встановлення бюсту ОСОБА_21 у обкому КПУ є в наявності. На відкриття бюсту приїжджали ветерани зі всієї України, вони їх зустрічали своїм транспортом, покупали квіти, організовували обід у польовій кухні. Після вчинення відпилу голови, а саме у вечорі 28.12.2010 р. відбулось засідання бюро обкому КПУ, на якому були присутні - секретар обкому, бухгалтер, представник КРУ. 29.12.2010 року приблизно о 12-15 годин на території обкому КПУ бюст ОСОБА_21 обстежили скульптор ОСОБА_29, та зварювальник ОСОБА_33, які склали висновок про її знищення. З метою заспокоєння громадськості 29.12.2010 року голову бюсту, за допомогою підручних засобів було встановлено на попереднє місце, а місця зрізу були завішені червоною тканиною.

Свідок ОСОБА_34 суду повідомив, що 29.12.2010 на територію обкому КПУ його привіз ОСОБА_28, він перевірив бюст ОСОБА_21 і встановив, що її виготовлено з силуміну, у зв'язку з цим відновлення бюсту шляхом зварювання не можливе. Він працює газоелектрозварювальником 5-го розряду, його стаж 6 років, з досвіду роботи йому відомо що окремі частки силуміну зварюванню не підлягають, через це відремонтувати виріб було не можливо. З скульптором ОСОБА_29 вони не знайомі, свої висновки, щодо не можливості відремонтувати бюст надавали окремо. Він не скульптор а зварювальник, тому він не знає, чи можливо виготовити нову голову та приварити її. У 2010 році він був працівником "Таврія-магна", та в акті він сам вказав, що зварити частини бюсту не можливо та підписався.

Свідок ОСОБА_29 суду повідомив, що з початку йому зателефонували з обкому компартії, сказали, що його рекомендував директор Запорізької обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури ОСОБА_35. Вони поспілкувались, та йому прислали листа, в якому було запропоновано виготовити бюст генералісімуса ОСОБА_17. У строк до 9 травня 2010 року, він зробив три ескізи, за які з ним розрахувались. В суму вартості виготовлення цього бюсту входять робочі креслення, розробка, виготовлення моделей з воску, відливка з силуміну та інше. Вартість ескізів - 40 тисяч гривень, а загальна вартість виготовлення майже 110 тисяч гривень, також повідомив, що ескіз це ідея, виготовлена з м'якого матеріалу в даному випадку це пластилін, було виготовлено три ескізи. Він отримав гроші за квитанцією та поставив підпис. Ескіз входить в вартість бюсту. Було прийнято рішення, що йому з початку сплатять ескізну роботу, а потім безпосередньо - за виготовлення бюсту. Вважає. що відпил голови це знищення бюсту. Під час обстеження встановив, що коли голова бюсту була підпиляна, після чого скоріш за все ще був удар по ній, від цього на ній утворилася вм'ятина. Про знищення йому повідомив ОСОБА_28, та розповів що відпиляли голову бюсту. Коли він приїхав та подивився, то голова була деформована, крім того були відсутні деякі частки у районі відпилу, тому він зробив висновок, що бюст відновленню не підлягає. Силумін -це особливий сплав, і тому при проведенні ремонтних робіт, а саме зварювання, велика вірогідність зміни геометрії фігури, оскільки передбачити процент усадки матеріалу не можливо. Крім того повідомив, що він працює як приватний підприємець. Сам виконує весь цикл робот, тому знає, що поновити фігуру було неможливо. Форма знімалась один раз, коли була виліплена з воску та глини, глина в результаті цього знищується. Історії скульптури знає відновлення скульптур з каменю. За виконання замовлення на виготовлення бюсту ОСОБА_21 він отримав гроші в повному обсязі та розписався за їх отримання. Бюст, не є пам'ятником, оскільки пам'ятник встановлюється на захороненні. Також повідомив суду, що від обкому КПУ він отримав 40 тисяч гривень і ще від ОСОБА_35, 69 тисяч гривень, усього десь 110 тисяч гривень. Він з початку просив 15 тисяч гривень за 1 ескіз, але пізніше вони домовились на сумі 40 тисяч гривень за 3 ескізи. Він заказ виконав в повному обсязі, це була авторська робота, і він не видавав ні якого документу на виконану роботу. Представники обкому КПУ приїхали, забрали та самі встановили бюст ОСОБА_17.

Свідок ОСОБА_20 суду повідомив, що в листопаді 2010 р. вона зустрілася зі своїм знайомим ОСОБА_12, після чого вони направилися до зупинки транспорту "вул. Грязнова" в м. Запоріжжі, де зустрілися із ОСОБА_8. За проханням останнього, вона направилася з ним до будівлі обкому КПУ. Прибувши до обкому КПУ, ОСОБА_8 фотографувався біля бюста ОСОБА_19, а також, як їй здалося, вивчав місцевість. Після цього, вона разом із ОСОБА_8 направилася до ОСОБА_12, який вже знаходився із незнайомим їй хлопцем. Згодом вона пішла у своїх справах. Перед цим ОСОБА_12 просив її нікому не казати про відвідування обкому КПУ. 27.12.2010 р. вона знову зустрілася із ОСОБА_12, ОСОБА_8 та невідомою особою. Після цього вони на автомобілі направилися до обкому КПУ, де зупинились неподалік. Далі, за вказівкою ОСОБА_8 та ОСОБА_12, вона направилися до обкому КПУ, щоб перевірити наявність охоронця в будівлі. Повернувшись, вона повідомила особам, що в будівлі знаходяться 2 чоловіки. В свою чергу ОСОБА_8 також направився у бік обкому КПУ та був відсутнім приблизно 20 хвилин. Повернувшись, він повідомив, що біля обкому КПУ знаходиться машина з охороною та собакою. Після цього ОСОБА_12 також направився у бік обкому КПУ та був відсутнім приблизно 20 хвилин. Коли повернувся ОСОБА_12 вони всі проїхали до іншого місця, з якого було видно обком КПУ. Знаходячись у цьому місці, ОСОБА_8 та водій кудись направилися та були відсутні приблизно 30 хвилин. Повернувшись, її відвезли до дому. 28.12.2010 р. вона із засобів масової інформації дізналася про пошкодження бюста ОСОБА_17. З ОСОБА_12 вона познайомилась у серпні 2010 року. Вона знає ОСОБА_8, їх познайомив ОСОБА_12 в листопаді 2010 року.

Свідок ОСОБА_21 суду пояснив: 28.12.2010 року приблизно о 19 годині він зустрівся на автовокзалі м. Дніпропетровськ із ОСОБА_16. При зустрічі ОСОБА_16 пояснив, що йому потрібно передати ОСОБА_36 відеозапис. Зміст запису, той йому не роз'ясняв. Цей відеозапис ОСОБА_16 перемістив зі свого мобільного телефону на його мобільний телефон. Після цього вони розсталися, а він вирушив до ОСОБА_36, який мешкає в м. Днепродзержинську. По дорозі, він переглянув цей відеозапис, на якому побачив час та обставини скоєння пошкодження бюста ОСОБА_17. Прибувши до ОСОБА_36, він пояснив тому, що привіз відеозапис пошкодження бюста ОСОБА_21, після чого, з персонального комп'ютеру ОСОБА_36, за вказівкою останнього розмістив цей відеозапис на сайті ВО "Тризуб ім. С. Бандери" - banderivets.org.ua", та текст до нього. У цей день він заночував у ОСОБА_36, а наступного дня поїхав до себе до дому. Він знайомий з ОСОБА_8 та ОСОБА_16, ОСОБА_16, він знав як Кривоноса. При зустрічі ОСОБА_16 йому нічого не повідомляв, він йому показав зйомку на мобільному телефоні. Він скопіював інформацію яка його заінтересувала та розмістив її на сайті "Тризуб".

Винність підсудних підтверджується також дослідженими та оголошеними в судових засіданнях матеріалах справи, а саме:

Протоколом допиту свідка ОСОБА_37 від 12.01.2011 року, який пояснив, що він дійсно зустрічався з ОСОБА_21, який передав йому відеозапис знищення бюсту ОСОБА_21 на території обкому КПУ у м. Запоріжжя, та він розмістив цей запис в інтернеті. (т. 1, а. с. 235).

Постановою про проведення обшуку за місцем мешкання ОСОБА_38 від 09.01.2011 року (т. 2, а. с. 220).

Протоколом допиту обвинуваченого ОСОБА_12 від 19.01.2011 року, який пояснив, що винним себе не вважає, він тільки надавав хлопцям місце для ночовки, та показав місце розташування бюсту ОСОБА_17 на території обкому КПУ. (т. 3, а. с. 213 - 214, 219).

Протоколами допиту обвинуваченого ОСОБА_8 від 27.01.2011, 25.02.2011 р., який пояснив, що дійсно 28.12.2010 року за його ініціативою відбулася акція знищення бюсту ОСОБА_21 на території обкому КПУ в м. Запоріжжя, та хто з учасників акції виконував дії направлені на знищення бюсту. (т. 4, а. с. 46, 56).

Протоколами допиту обвинуваченого ОСОБА_16 від 20.01.2011, 25.01.2011 р., який пояснив, що винним себе не вважає, але розповів детально про вчинену акцію знищення бюсту. (т. 4, а. с. 99 - 104, 108 - 109).

Протоколом допиту обвинувачуваного ОСОБА_14 від 28.01.2011 р., який пояснив, що винним себе не вважає, але детально розповів про скоєну акцію знищення бюсту ОСОБА_21, та про співучасників та їхні ролі в цій акції. (т. 4, а. с. 187 - 189).

Протоколами допиту обвинуваченого ОСОБА_9 від 20.01.2011, 27.01.2011 р.,  який пояснив, що винним себе не визнає, та розповів про скоєну акцію знищення бюсту ОСОБА_21, та про співучасників та їхні ролі в цій акції. (т. 4, а. с. 250 - 254, т. 5, а. с. 6).

Протоколом допиту обвинуваченого ОСОБА_15 від 24.02.2011 р., який пояснив, що винним себе не визнає, та розповів про скоєну акцію знищення бюсту ОСОБА_21, та про співучасників та їхні ролі в цій акції. (т. 5, а. с. 73).

Протоколом допиту обвинуваченого ОСОБА_11 від 28.02.2011 р., який пояснив, що винним себе не визнає, та розповів про скоєну акцію знищення бюсту ОСОБА_21, та про співучасників та їхні ролі в цій акції. (т. 5, а. с. 131).

Протоколом допиту обвинувачуваного ОСОБА_13 від 24.02.2011 р., який пояснив, що винним себе не визнає, та розповів про скоєну акцію знищення бюсту ОСОБА_21, та про співучасників та їхні ролі в цій акції. (т. 5, а. с. 208).

Протоколами допиту обвинуваченого ОСОБА_10 від 27.01.2011, 24.02.2011 р., який пояснив, що винним себе не визнає, та розповів про скоєну акцію знищення бюсту ОСОБА_21, та про співучасників та їхні ролі в цій акції. (т. 5, а. с. 257, т. 6, а. с. 9).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_9, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою: АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою та роль інших у вчинені злочину та підтвердив раніше дані ним, (т. 3 а. с. 24 - 31).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_12, який на місці показав обставини надання ОСОБА_8 необхідної інформації, а також передачі йому знарядь скоєння злочину та вказав на місце розташування Запорізького обкому КПУ, підтвердивши при цьому раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 33 - 39).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_15, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою: АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою та роль інших у вчинені злочину та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 41 - 48).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_10, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою, АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою та роль інших у вчинені злочину та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 50 - 57).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_14, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою: АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою та роль інших у вчинені злочину та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 59 - 63).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_8, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою: АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою роль організатора та ролі інших у вчинені злочину, та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 65 - 70).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_16, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою: АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою та роль інших у вчинені злочину та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 72 - 78).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_13, який на місці показав обставини знищення бюста ОСОБА_19, розташованого за адресою: АДРЕСА_12 пояснивши при цьому свою та роль інших у вчинені злочину та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 80 - 89).

- відтворенням обстановки та обставин події за участю обвинуваченого ОСОБА_11, в ході проведення якого останній дав свідчення стосовно знарядь скоєння злочину та підтвердив раніше дані ним свідчення. (т. 3 а. с. 91 - 92).

- матеріалами огляду місця події від 28.12.2010 року за адресою АДРЕСА_12 в ході якого підтверджений факт знищення бюста ОСОБА_17 (т. 1 а. с. 33 - 37).

- матеріалами доручення та проведеним моніторингом роботи засобів стільникового зв'язку належних обвинуваченим. (т. 2 а. с. 1 - 4А).

- згідно до довідки про матеріальну шкоду нанесену злочином, наданою керівництвом Запорізького обкому КПУ яка підтверджується рахунком N 4 від 7 квітня 2010 року за виготовлення бюсту генералісимуса ОСОБА_17, рахунком НОМЕР_2 від 12.01.2010 р. за ескізи ОСОБА_17 в кількості 3 штук, видатковими касовими ордерами від 12.01.2011 р., 19.01.2011 р., 27.01.2011 р., 02.02.2010 р., 06.02.2010 р.

- договором N 1 від 03.02.2010 р. та актом від 15.04.2010 р. про виконання робіт з виготовлення бюста ОСОБА_17 (т. 1 а. с. 157 - 158).

- протоколом N 5 від 08.12.2009 року засідання Бюро Запорізького обласного комітету Комуністичної партії України, на якому прийняте рішення про встановлення бюста ОСОБА_17 (т. 1 а. с. 159 - 160).

- договором між секретарем Запорізького обкому Компартії України ОСОБА_28 та ОСОБА_29 від 11.01.2010 року про ескізування у кількості 3 штук в м'якому матеріалі (пластиліні) бюсту ОСОБА_17.

- актом виконаних робот від 15 квітня 2010 року.

- актом введення в експлуатацію основних засобів, а саме напівфігури ОСОБА_17 від 5 травня 2010 року.

- договором N 1 між Запорізьким обкомом комуністичної партії та Запорізькою обласною організацією Українського товариства охорони пам'ятників історії та культури від 03.02.2010 року.

та іншими матеріалами кримінальної справи.

Скоєнні підсудними дії кваліфіковані правильно, а саме: ОСОБА_8 за ст. ст. 27 ч. 3, 194 ч. 1 КК України як організація умисного знищення чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 за ст. 194 ч. 1 КК України умисне знищення чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 за ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України як пособництво в умисному спільному знищенні чужого майна що заподіяло шкоду у великих розмірах.

При кваліфікації діяння за ст. 194 КК України не має значення кому саме і за правом якої форми власності належить майно, яке є предметом знищення. Бюст ОСОБА_17 був виконаний за кошти зібрані обкомом КПУ та прийнятий на баланс організації, про що свідчать бухгалтерські документи. Прийняття на баланс бюсту ОСОБА_17 після виготовлення відбулося 05.05.2010 року за 8 місяців до знищення і цей вироб мав свою вартість. Вартість бюсту ОСОБА_17 виходить з договірної ціни, яка склалася при підписанні договорів між обкомом КПУ, товариством з охорони пам'ятників та скульптором ОСОБА_29. Оскільки витрати на виготовлення бюсту були предметом окремих договорів, між сторонами була узгоджена сума коштів, які перераховані виконавцю, і ці кошти склали вартість майна (бюсту), який був прийнятий на облік громадської організації обкому КПУ.

Свідомістю підсудних при знищенні майна, охоплюється той факт, що в результаті їх дій власникові майна заподіяна велика шкода. Знищення чужого майна може бути здійснено в будь який спосіб (розбиття, розламування чи розрізання речі на шматки).

Не потребує доказування факт існування громадської організації обком КПУ, та їх право здійснювати різні операції у рамках законодавства. В даному випадку не потребує використання спеціальних знань (призначення експертизи) при встановленні вартості знищеного майна (бюсту), оскільки бухгалтерсько-фінансовими документами, які оцінені в ході судового слідства, повністю підтверджена вартість виготовленого бюсту 109828 грн., до якої включено виготовлення, як самого бюсту, так і макетів, що є прямим витратами організації власника, які входять до поняття договірна ціна.

За показаннями свідків ОСОБА_28 та ОСОБА_29, бюст ОСОБА_17 встановлено за бажанням ветеранів - учасників Великої Вітчизняної війни - в їх свідомості бюст ОСОБА_21 має своє значення. Таким чином вони вшанували пам'ять історичної постаті, яку вони вважають великою.

Запорізький обком КПУ задовольнив потреби цієї групи людей встановивши бюст ОСОБА_17 біля свого приміщення - цільове призначення якого є задоволення потреб окремої групи населення (деяких учасників Великої Вітчизняної війни). Не потребує доказування та правової оцінки, у рамках даної справи, правильність встановлення бюсту, оскільки вартість майна (бюсту) не змінюється від встановлення факту законно чи не законно встановлено бюст на фасаді приміщення обкому КПУ.

Суд вважає, що така кваліфікаційна ознака цього злочину, як знищення, знайшла своє підтвердження в ході судового слідства. За свідченнями ОСОБА_29 скульптора, який виготовив бюст, його відновлення не можливе, оскільки порушена геометрія бюсту, зім'ята голова, після зрізу втрачено декілька сантиметрів матеріалу на шиї бюсту, що унеможливлює його відтворення. Цей висновок він зробив після огляду бюсту. Такий же висновок зробив і зварювальник, свідок по справі ОСОБА_33, оскільки втрачена цілісність цього виробу, його не можливо відремонтувати.

Суд вважає, що для оцінки цієї кваліфікаційної ознаки не потрібні спеціальні знання, оскільки є свідчення двох спеціалістів.

При призначенні покарання суд враховує характер та ступінь громадської небезпеки скоєного, особи підсудних, обставини пом'якшуючі їх відповідальність.

ОСОБА_8 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, за місцем мешкання характеризується добре, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання, не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_11 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, сам з'явився до правоохоронних органів з явкою з повинною, за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_10 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_9 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, має вищу освіту, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_15 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_13 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_14 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_16 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль у знищенні бюсту та ролі його співучасників, за місцем мешкання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

ОСОБА_12 винним себе не визнав, але детально розповів про фактичні обставини злочину, свою роль та ролі його співучасників, за місцем мешкання та навчання характеризується позитивно, раніше не судимий, суд вважає, що необхідним і достатнім для виправлення підсудного та попередження вчинення ним нових злочинів буде призначення покарання не пов'язаного з ізоляцією його від суспільства;

Вирішуючи питання про цивільний позов суд вважає, що він підлягає задоволенню частково, а саме тільки в частині балансової вартості бюсту, згідно з бухгалтерськими документами:

- Витрати за договором на виготовлення бюсту ОСОБА_17 - 109828 грн.

Інші позовні вимоги а саме:

- Витрати на вивчення громадської думки - 25000,0 грн.

- Витрати на роботи щодо підготовки місця встановлення бюсту ОСОБА_17 - 15000,0 грн.

- Накладні витрати - 25000,0 грн.

- Витрати пов'язані з відкриттям бюсту ОСОБА_17 - 52000,0 грн.

- Витрати на утримання бюсту ОСОБА_17 - 50000,0 грн.

- Прийняття та супроводження делегацій з відвідування бюсту ОСОБА_17 - 43000,0 грн.

Задоволенню не підлягають, оскільки цивільним позивачем в ході судового слідства, не надано доказів вказаних витрат.

Не підлягає задоволенню позов в частині відшкодування моральної шкоди, виходячи з наступного: моральною шкодою, яка заподіяна організації, визнається шкода спричинена порушенням її законних немайнових прав. Фактором з якого складається моральна шкода спричинена юридичній особі, є приниження її ділової репутації. Згідно Пленуму Верховного Суду України N 1 від 27.02.2009 року, ділова репутація юридичної особи - суспільна оцінка її підприємницької, громадської, професійної чи іншої діяльності, яку здійснює така особа як учасник суспільних відносин.

Цивільний позивач заявив вимогу про відшкодування 62000 грн. моральної шкоди, але не надано жодного доказу приниження ділової репутації обкому КПУ як юридичній особі.

Задоволена частина цивільного позову у сумі 109828 грн. підлягає відшкодуванню з підсудних ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 у солідарному порядку.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 323, 324 КПК України, суд засудив:

ОСОБА_8 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 3, 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 3 років позбавлення волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 3 роки;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_11 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 3 років позбавлення волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 2 роки;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_10 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 3 років позбавлення волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 2 роки;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_9 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 3 років позбавлення волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 2 роки;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_15 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 3 років обмеження волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 1 рік;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_13 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 3 років обмеження волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 1 рік;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_14 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 2 років обмеження волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 1 рік;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_16 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 2 років обмеження волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 1 рік;

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

ОСОБА_12 визнати винним у скоєнні злочину передбаченого ст. ст. 27 ч. 5, 194 ч. 1 КК України та призначити покарання у вигляді 2 років обмеження волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити його від відбування покарання з випробувальним строком на 1 рік.

На підставі ст. 76 КК України покласти на засудженого обов'язки не виїжджати за територію України на постійне мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти органам кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання, періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчу інспекцію.

Запобіжні заходи ОСОБА_15 у вигляді підписки про невиїзд, ОСОБА_39 у вигляді поруки трудового колективу історичного факультету ЗНУ, ОСОБА_8, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_14, ОСОБА_16 у вигляді особистої поруки народних депутатів України ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42 та ОСОБА_43 до набрання вироком законної сили залишити без змін.

Цивільний позов Запорізької обласної організації Компартії України задовольнити частково, стягнути в солідарному порядку з підсудних ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 - 109828 гривень в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, спричиненої злочином. В іншій частині позов залишити без задоволення.

Речовий доказ по справі - диск з відеозаписом пошкодження бюста ОСОБА_17 долучений до матеріалів справи - зберігати в матеріалах справи.

Вирок може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області протягом 15 діб з моменту його проголошення.

 

Суддя

В. І. Татарінов

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали